Dlaczego talibowie wygrali? Kilka ważnych liczb

Talibowie w Kandaharze. Foto: PAP/EPA
Talibowie w Kandaharze - zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP/EPA
REKLAMA

Instytut The Pew Research w 2013 przeprowadził badania, które mogą być pomocne w zrozumieniu łatwego obecnie sukcesu talibów, w końcu wychowanków szkół koranicznych… Po prostu mieli społeczne poparcie.

Badanie instytutu pokazywało, że wśród wyznawców islamu na całym świecie, właśnie największy odsetek muzułmanów popierających prawo szariatu jest w Afganistanie. Popierało go 99% Afgańczyków.

Lata obecności wojsk państw zachodnich tego nastawienia raczej nie zmieniło.

REKLAMA

Na kolejnych miejscach w akceptacji rygorystycznego szariatu byli wyznawcy islamu w Iraku (91%), Palestynie (89%), Malezji i Nigrze (po 86%), Pakistanie (84%), Maroko (83%), Bangladeszu i Dżibutti (po 82%). Dla porównania w Turcji było to tylko 12% badanych wyznawców islamu.

Za kamieniowaniem było 85% Afgańczyków, ale akurat w tym temacie byli i lepsi. Liderem są Pakistańczycy (89% poparcia dla kamieniowania).

Na trzecim miejscu byli Palestyńczycy(84%), a za nimi Egipcjanie (81%). Co ciekawe, poparcie dla takiej kary w zlaicyzowanej mocno Turcji wzrastało już do 29%.

Warto też zauważyć, co robili w Afganistanie przedstawiciele „cywilizacji zachodniej” w ramach swoistej „pedagogiki”.

Tylko w Afganistanie Stany Zjednoczone przeznaczyły 787 milionów dolarów na „promowanie równości płci” i „zwalczanie stereotypów”. Tego typu nachalność ideologiczna zapewne tylko zwolenników szariatu i kamieniowania zradykalizowała…

O co chodzi w Afganistanie? Ekspert WYJAŚNIA [VIDEO]

Źródło: PewResearche Center

REKLAMA