Twierdzą, że byli bezsilni. Nowa Zelandia zmieni prawo po ataku terrorystycznym

Atak islamisty w Auckland. Foto: screen/7news.com.au
Atak islamisty w Auckland. Foto: screen/7news.com.au
Prenumerata NCZ! z prezentem

Rząd Nowej Zelandii tłumaczy się, że chociaż zdawał sobie sprawę z islamistycznych poglądów 32-letniego obywatela ze Sri Lanki, który w piątek w Auckland zaatakował nożem siedem osób, to nie miał możliwości jego neutralizacji. Premier zapowiedział zmianę prawa.

Mężczyzna odpowiedzialny za atak nożem w supermarkecie w Nowej Zelandii był obserwowany od 5 lat. Był też skazany na trzy lata więzienia.

Mężczyzna zradykalizowany przez propagandę ISIS, został zwolniony w lipcu i od tego czasu był obserwowany przez policję.

Co z tego, kiedy do zamachu i tak doszło. W sobotę 4 września premier Jacinda Ardern tłumaczyła się z tego zdarzenia i zapowiedziała zmianę prawa. Okazało się przy tym, że częściową winę ponosi tu sądownictwo, które nie przeprowadziło deportacji zradykalizowanego islamisty.

Mężczyzna przyjechał do Nowej Zelandii na wizie studenckiej w 2011 roku. Zwrócił na siebie uwagę policji w 2016 roku po wyrażeniu w mediach społecznościowych sympatii dla ataków terrorystycznych. Został aresztowany w 2018 roku za posiadanie nieautoryzowanej białej broni (noża) i uznano go za „samotnego wilka” planującego atak.

Podczas pobytu w areszcie został dalej oskarżony o napaść na strażników, ale próby postawienia go w dodatkowy stan oskarżenia nie powiodły się. W sumie spędził w areszcie 3 lata i „wszystkie możliwości dalszego zatrzymania zostały wyczerpane” – stwierdziła premier Jacinda Ardern.

Ardern dodała, że ​​zmiany w ustawie antyterrorystycznej Nowej Zelandii mają zostać zatwierdzone przez parlament przed końcem miesiąca. Czy jednak nie będzie to oznaczało znacznego ograniczenia praw człowieka i to nie koniecznie wobec prawdziwych terrorystów?

W tym przypadku wiedziano, że przybysz ze Sri Lanki to tykająca bomba, ale zamiast odesłać go do kraju, inwigilowano i czekano, co będzie dalej…

Komisarz policji Andrew Coster powiedział, że nie było nic niezwykłego w działaniach mężczyzny przed atakiem, a on sam wydawał się robić normalne zakupy. Dodał, że policja trzymała się z daleka, ponieważ mężczyzna miał „wysoki poziom paranoi” w związku z jego obserwacją. Jednak policjanci zareagowali już w czasie 2 minut i zastrzelili napastnika.

Źródło: AFP/ Le Figaro

12 KOMENTARZE

 1. Cała brygada wysoko opłacanych klaunów tropi przez pięć lat jednego chorego na głowę mongoła, a on zarzyna im ludzi pod nosem, jakby nigdy nic.
  Nie mogli nic zrobić! Komedia łatwo przeradza się w tragedię. Wystarczy tylko zmienić parę szczegółów w zakończeniu.

  I to w czasie, kiedy wielu niewinnych białych siedzi latami w więzieniach, bo jakiś pomylony sędzia tak zadecydował na podstawie fałszywych poszlak albo pomówień. W takich wypadkach nikt nie ma skrupułów.

  • Trzymali go bo byl im potrzebny do czegoś. Do czego? To akurat powiedzial premier na zakończenie. Ludzie mają prosić o zamordyzm wtedy nie będą fikać, że się go wprowadza

   • Zgadzam się. WTC, Londyn, Madryt. Cały ten tzw. terroryzm wydaje się być swingowany aktywnością rządów, pod obcą flagą. Zawsze terroryści byli pod kuratelą służb i najczęściej potem zabijani. Teraz dochodzi jeszcze fikcyjna pandemia.
    Wydaje się ktoś nam szykuje piekiełko, przy którym Auschwitz i gułagi będą ludzie jeszcze wspominać jako sanatoria.

 2. „Został aresztowany w 2018 roku za posiadanie nieautoryzowanej białej broni (noża) ” Widać że anglosasom grubo odjebało. Na śrubokręty też pewnie mają jakieś licencje.

 3. Będzie zakaz posiadania noży, to z pewnością odstraszy terrorystów, a przy okazji Boni wysmaży jakąś rezolucję, żeby to wprowadzić w UE. No i podać eksperymentalne szpryce wszystkim bez wyjątku, to ochroni przed ranami zadanymi nożem. Szkoda, że Monty Python już nie robi programów, tematy leżą na ulicy.

 4. Hehehe Zachod. Do samolotu i wyjazd. Dna pobrac i odciski i oczy. Dozywotni zakaz wjazdu na terytorium korony. Bezwzglednie. Nie byloby morderstw.

  • Im zwyczajnie chodziło o tragedie. Biały na wizie czasowej, głośniej pierdnie na ulicy i już jest deportowany, a tutaj gość 3 lata w pace i nie można go było deportować?. Bujać to my.

Comments are closed.