Dopłaty do samochodów elektrycznych. Gigantyczna kwota zabrana Polakom w podatkach

Izera - polski samochód elektryczny.
Izera - polski samochód elektryczny. (Fot. mat. prasowe)
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Rząd przeznaczy aż 400 milionów złotych z podatków pobranych Polakom na dopłaty do samochodów tzw. zeroemisyjnych. Ogłosił to będący na wylocie minister klimatu Michał Kurtyka.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej podpisał w środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu umowę z Bankiem Ochrony Środowiska w sprawie dystrybucji dopłat do leasingu pojazdów zeroemisyjnych.

„Umowa to efekt zakończonego naboru na banki, które w imieniu NFOŚiGW będą dystrybuować dotacje, głównie dla przedsiębiorców, w formie dopłat do leasingu w ramach programu priorytetowego ‚Mój elektryk’. Pierwszym bankiem, który spełnił kryteria wyboru i na tej podstawie mógł zawrzeć umowę z NFOŚiGW, jest Bank Ochrony Środowiska” – powiedział na briefingu prasowym Kurtyka.

Uważa, że „to ważny i w wielu aspektach przełomowy dzień dla polskiej elektromobilności”.

„Przełomowy dlatego, że uruchamiamy po raz pierwszy transzę 400 mln zł dopłat dla pojazdów indywidualnych. Tego wcześniej nie było. I ta transza będzie również szła – i tutaj jest drugi przełom – również dając możliwość sfinansowania pojazdów w tym trybie leasingowym” – tłumaczył szef resortu klimatu i środowiska.

Na program „Mój elektryk” rząd pobierze w podatkach od Polaków w sumie pół miliarda złotych, z czego 400 mln zł jest przeznaczone na dopłaty do leasingu.

W programie „Mój elektryk” od 12 lipca br. w NFOŚiGW trwa nabór wniosków od osób fizycznych chcących otrzymać dotację do zakupionego osobowego samochodu elektrycznego, który potrwa do 31 września 2025 r. Kwota dopłaty sięga w tym naborze 18 tys. 750 zł, a w przypadku rodzin wielodzietnych (posiadaczy Karty Dużej Rodziny, dalej KDR) – 27 tys. zł. Program daje możliwość otrzymania z NFOŚiGW dotacji do zakupu fabrycznie nowych pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, których koszt nabycia nie przekracza 225 tys. zł, przy czym limit cenowy nie dotyczy posiadaczy KDR. Budżet naboru dla osób fizycznych wynosi do 100 mln zł. Ponadto, w następnym kroku NFOŚiGW uruchomi wsparcie dotacyjne na zakupu pojazdów przez klientów instytucjonalnych (innych niż osoby prywatne).

Ogromne podwyżki cen energii na horyzoncie. W PiS panika. Nikt nie chce być ministrem klimatu

16 KOMENTARZE

 1. Specjaliści od ekonomii z PIS nauki pobierali od bolszewików. Trzeba jak najszybciej odsunąć wariatów z PIS od władzy, bo utopią Polskę w długach, inflacji i chybionych pomysłach rodem z ZSRR.

 2. Co za durnie rządzą Polską, kolejny zastrzyk pieniędzy dla żydowskich banków z naszej krwawicy na idiotyczny pomysł, z gołą dupą ale w elektrycznym samochodzie obcej produkcji z długami na dziesiątki lat.

 3. Czyli dopłacą max 10%. Koszt „elektryka” to minimum 30% więcej niż zwykłego auta, a na horyzoncie 4x podwyżka cen energii. W dodatku po 6-8 latach taki elektryk staje się kosztownym złomem którego nie można wyremontować. Kiepski interes

  • i to chodzi. masz siedzieć w swoim rejonie i robić na elyty. przypominam że niedługo zakaz ogrzewania mieszkań węglem, za 12 lat całkowite wycofanie pojazdów spalinowych z eurokołchozu i coś o czym jużwspomniano – podwyżki energii elektrycznej. nie ruszysz się, będziesz całe życie siedział na swoim poletku, jak w jedynym słusznym systemie feudaliźmie.

 4. Bierzcie póki dają.
  Będzie jak fotowoltaiką.
  Ci, którzy załapali się na prosumenta będą mieli jaki taki spokój z rachunkami przez 15 lat a później i tak o wiele łatwiej.
  Pozostali będą jęczeć i łapę lizać a za parę lat po zobaczeniu rachunku za prąd będą zawały.
  Z elektrykami będzie nie inaczej. Z 3 – 5 lat promocji nowego transportu a później benzyna za kolejne 3 lata po 20 PLN za litr.
  Żadne marudzenie ani zmiana rządu tego nie zmieni.

  • He he he. Rozczula mnie Twoja wiara w ludzi przy władzy. Prosumenci przy fotowoltaice skończą się za max 2 lata, i dopi****lą wszystkim po równo.

   • Pożyjemy to i zobaczymy.
    To co mówisz nie będzie proste.
    Samochody elektryczne muszą się sprzedawać, pompy ciepła też.
    Kupują to ci co mają jakąś tam kasę i kombinują.
    Gdyby zrobili prosumentów w bambuko to reszta Nowego Zielonego Porządku się nie sprzeda a globalne decyzje zapadły że to się *MUSI* sprzedawać.
    To właśnie tacy jak *TY* będą fundować prosumentom tani prąd, będą dorzucać się do pomp ciepła, EV i innych pomysłów tego typu.
    Nie czujesz pisma nosem?

   • Dodam jeszcze:
    Całe te zmiany co obserwujemy mają na celu zrobić z obecnych oligarchii formalną arystokrację, z 5-15% ludności grupy stabilizujące czyli takich co mają jakiś tam interes żeby system trwał i żeby go nie podkopywać a z reszty dziadów.
    Nie ustawiając się pod kątem tych zmian dobrowolnie relegujesz się do owych dziadów.
    Nawet jak dojdzie do rewolucji to obrót sprawy się nie zmieni tylko kto inny będzie arystokracją.

 5. Biedni będą finansować fanaberie bardzo bogatych.
  OK, spotkamy się przy urnach wyborczych, panie Kaczyński.

 6. Kurtyka – 50 lat na karku, kanalia nigdy nie splamiła się pracą wałęsał się od rady nadzorczej do urzędu itd. Teraz mu „Ministerstwo klimatu” zrobili – zabaweczkę do okradania Polaków.
  Jak u Orwella Ministerstwo Prawdy, Klimatu i ładnej pogody.

 7. Nawet tego nie czytam. Polska musi zmienić system. I to na wzór systemu szwajcarskiego. WIR= Weto, Inicjatywa, Referendum – szansa dla Polski szwajcarski system z modyfikacjami. Fachowcy tak, partie nie. Jedyna szansa na spacyfikowanie agentów wpływy, dywersantów i sabotażystów. Ps. radzę Polakom by nic nie brali od rządu Morawieckiego, oni tworzą sieć uzależnień finansowych i pułapek i może powtórzyć się historia z frankowiczami.

 8. a czy chociaż jeden z tych elektrycznych przekrętów jest produkowany w Polsce? Komu pójdzie ta kasa? Ilu emerytów-patriotów trzeba zaszczepić 4, 5 i 6 uskuteczniającą dawką

 9. Elektryzująca wiadomość aż 400 baniek plnów… suppppppeeerr!
  A tym czasem jak ludzie zbierali, co by nie powiedzieć inaczej, na leczenie na np siepomaga tak dalej zbierają. Ale to oczywiście socjalistycznie uwrażliwionych narodowo-socjalistycznych łajdaków przy korycie to GW obchodzi!

 10. Precz z polskimi(?) sługusami żydowskiej, złodziejskiej międzynarodówki – tymi wszystkimi: PiS, PO, Lewicą, Hołownią czy innym PSL-em… Z obecnych sił politycznych w Polsce tylko KONFEDERACJA ukróci i zlikwiduje to „zeroemisyjne” lewacko-żydowskie szalbierstwo.

Comments are closed.