Zapad 2021. Ćwiczenia Rosji i Białorusi. Samoloty NATO na polskim niebie

Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Aleksander Łukaszenka i Władimir Putin. Foto: PAP/EPA
Rozpoczęły się białorusko-rosyjskie ćwiczenie wojskowe Zapad-2021. Manewry odbywają się na kilkunastu poligonach. Na polskim niebie zaobserwowano samoloty państw zachodnich, które najprawdopodobniej mają za zadanie obserwować ćwiczenia Rosjan i Białorusinów.

Portal „Wirtualna Polska” informuje, że „na polskim niebie pojawiły się już cywilne i wojskowe samoloty, które poruszają się wzdłuż lądowych oraz morskich granic z Białorusią i Rosją”.

Na polskim niebie zauważony został mi.in. amerykański Northrop Grumman E-8C Joint Stars REDEYE8 – ustalił portal Onet.pl.

Samolot wyleciał z lotniska w Zweibrücken w Niemczech. Maszyna jest przeznaczona do rozpoznawania pola walki oraz dowodzenia opracowanego na bazie cywilnej maszyny Boeing 707-300.

Northrop Grumman E-8C Joint Stars REDEYE8 może wykrywać w czasie rzeczywistym nieruchome oraz poruszające się obiekty m.in. pojazdy i śmigłowce.

Poza tym na polskim niebie pojawił się także amerykański dron badawczy, który przeleciał tu z włoskiej Sycylii. Dron był widziany także na niebie litewski i łotewskim.

Ćwiczenia Zapad-2021

Łącznie w manewrach „Zapad” może brać udział do 200 tys. żołnierzy, 80 samolotów i śmigłowców, do 800 sztuk sprzętu wojskowego. Rosja prowadzi od piątku 10 września duże ćwiczenia wojskowe na Białorusi, a Sojusz Atlantycki obiecuje zachować czujność.

Francuski dziennik „Le Figaro” łączy z tymi manewrami wprowadzenie stanu wyjątkowego na wschodnich rubieżach Polski.

Pisaliśmy o tym:

Ruszyły ćwiczenia „Zapad 2021”. Moskwa chce wstrząsnąć NATO?

Źródło: „Wirtualna Polska”, Onet, NCzas.com

2 KOMENTARZE

  1. a ja w pijanym widzie widziałem Putina i Łukaszenkę lecących szturmową motolotnią nad moja stodołą,za sterami siedział Putin,a Łukaszenka pił wódkę ,,Pszenicznaja” i pozdrowił mnie.Zatoczyli koło i nadlecieli z zachodu,od strony dierewni Pierdzidoły Kwacze Wielkie,zwolnili do 20km/h i zrzucili mi machorkę oraz napoczętą gorzałkę wódki.Następnie Putin dodał gazu,i oddalili się w nieznanym mi kierunku.

  2. w razie czego jankesi zwieją zostawiając nas samych i co wtedy, Węgrzy nam pomogą?Oni nas już sprzedali za tańszy gaz ! Nasze 4 sprawne f16 zaatakują ruskich, z dołu na szkapach gwardia narodowa z pospolitego ruszenia/czyt powołania rezerwy wrzesień/październik?Strach się nie bać!

Comments are closed.