Współpraca krajów socjalistycznych w walce z koronawirusem

Ludzie w maskach na ulicach Havany, stolicy Kuby. Foto: PAP/EPA
Ludzie w maskach na ulicach Havany, stolicy Kuby. Foto: PAP/EPA
Według kubańskich naukowców ich preparaty Abdala i Soberana 02, oparte na rekombinowanym białku, są w ponad 90% skuteczne w zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Wietnam od 18 września jest pierwszym krajem, który owe szczepionki u siebie dopuścił.

Opracowana na Kubie szczepionka Abdala będzie używana w Wietnamie, a dostawcą jest firma farmaceutyczna BioCubaFarma. Wietnamski organ kontroli leków wydał dla tego specyfiku zezwolenie.

To kolejny sukces Hawany. Andalę zakontraktowała także socjalistyczna Wenezuela. Z kolei druga kubańska szczepionka Soberana 02, została dopuszczona do użytku w lipcu w Iranie.

Patrząc na mapę szczepionkowej współpracy, trudno nie oprzeć się wrażeniu, że nawet w polityce zdrowotnej najbardziej liczy się… polityka.

Kuba rozpoczęła kilka dni temu rozmowy z ekspertami ze Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). BioCubaFarma chciałaby dołączyć do światowego wyścigu na sprzedaż szczepionek. Zainteresowanie tymi produktami wykazują na razie jeszcze Argentyna i Meksyk.

Kontrakt z Wietnamem zbiegł się z oficjalną wizytą na Kubie prezydenta Wietnamu Nguyena Xuana Phuca. Odwiedza on m.in. Centrum Inżynierii Genetycznej i Biotechnologii (CIGB) w Hawanie, gdzie opracowano szczepionkę Abdala.

Źródło: AFP

7 KOMENTARZE

  1. Może się mylę, ale socjalistyczna to chyba Kuba, postsocjalistyczny to Wietnam, a pozostałe łącznie z Wenez. to socjalizujące w stylu trochę Skandynawii (choć tam chyba mało „przedsiębiorstw państw.”), labourzystowskiej GB lat 60-ch.
    No może Wen. – ciut dalej. Niemniej mam znajomka, z „korzeniami”, „prawicowość” a la Mikke, czasem a la „PiS” (wierzganie w aspektach „niemieckich”, miłość do Izr – tak, rozdawnictwo – nie), tzw. „bywałego w świecie”.

  2. Nawet Kuba opracowała preparat. A Polska? Mamy wszystko kupować w USA, ewentulanie z zachodniej Europy? Podziękujmy popisowi za to że wspierają obcych, a nas tylko gnoją…

Comments are closed.