Polska nie zaczeka na stanowisko Agencji Leków. Morawiecki i Niedzielski sami podejmą decyzję o trzeciej dawce szprycy

Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki. / foto: PAP
Minister Zdrowia Adam Niedzielski oraz premier Mateusz Morawiecki. / foto: PAP
Dziś bądź jutro podejmiemy z premierem decyzję, co z trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19; obaj mamy poczucie, że nie będziemy czekali do 4 października na decyzję EMA w tej sprawie – ogłosił minister zdrowia Adam Niedzielski.

Minister zdrowia został zapytany na poniedziałkowej konferencji prasowej o poszerzenie katalogu osób, które mogą mieć podawaną trzecią dawką szczepionki, i czy będzie ona dostępna dla wszystkich chętnych.

Niedzielski przypominał, że od 1 września trzecią dawką szczepionki mogą się szczepić osoby z upośledzeniem odporności. „Ta grupa to około 220 tys. osób” – wskazywał.

„W tej chwili, razem z Radą Medyczną, prowadzimy ciągły dialog na ten temat. W ostatnich dniach został złożony do EMA (Europejskiej Agencji Leków – red.) wniosek o ocenę dowodów naukowych, które są związane z podawaniem trzeciej dawki. EMA będzie to oceniała do 4 października” – mówił minister.

„W rozmowie z panem premierem używamy pewnych argumentów dotyczących tego, czy możemy czekać aż ta procedura administracyjna się zakończy. Prawdopodobnie dziś bądź jutro z panem premierem podejmiemy decyzję, co z tą trzecią dawką. Generalnie raczej się przychylamy, dyskutujmy jeszcze o szczegółach dotyczących komu, ona powinna być podawana. Natomiast, chyba mamy obaj z panem premierem poczucie, że nie będziemy czekali do 4 października” – powiedział Niedzielski.

Podkreślił, że trwają również analizy dotyczące wieku osób, którym będzie mogła być podawana trzecia dawka szczepionki.

Minister zdrowia poinformował, że do tej pory trzecią dawkę szczepionki otrzymało 8 tys. osób.

Która szczepionka na trzecią dawkę?

Niedzielski odpowiadając na pytania dotyczące trzeciej dawki szczepienia powiedział, że „przyjmuje się, że będzie to preparat mRNA”.

„Co do tego jest powszechna zgoda, osoby, które korzystały też z preparatu Astry Zeneki też będą miały oferowane jako trzecią dawkę ewentualnie mRNA, ale ja tu nie chciałbym jeszcze tego przesądzać” – mówił szef MZ.

Na początku września Europejska Agencja Leków poinformowała, że rozpoczęła ocenę wniosku ws. stosowania trzeciej dawki szczepionki przeciwko COVID-19 firm Pfizer/BioNtech sześć miesięcy po drugiej dawce u osób w wieku 16 lat i starszych.

Tymczasem Pfizer/BioNTech składają kolejne wnioski – tym razem o to, aby szczepić przeciw COVID-19 dzieci od 5 lat wzwyż.

PILNE! Będą szprycować 5-latki? Jest wniosek koncernu Pfizer

29 KOMENTARZE

 1. Prawdziwi „fachowcy” do decydowania o zdrowiu Polaków. Jeden ekonomista drugi historyk… Tak samo jak i pan od komputerów ze swoimi „przystawkami” handlowymi „znawca” i decydent zdrowia ludzkości… Różni doktorzy Mengele, pewnie zazdroszczą i podziwiają z ostatniego zakamarka piekła?…

  • Ich działki są w dolarach lub euro. Oni nie przedawkują. Tym bardziej, że się nie szczepili (Niedziele odegrał teatrzyk ze swoją znajomą kierowniczką, która go „szczepiła” [imgur.com/pu3C4cV] a Maowiecki tylko oświadczył, że się zaszczepił).

 2. I pomyśleć, że w stanie wojennym wystarczyło się nie wychylać. Myślałem, że Jaruzelski to bandyta ale przy nich to on cienki był. Ci traktuja motłoch (bo inaczej tego nazwać nie można bo człowiek ma godność) jak śmieci i pozwalają sobie na więcej bo motłoch ma to gdzieś.

 3. Co za cyrk! Dolanie innego oleju do wspołczesnego silnika, albo automatycznej skrzyni biegów może narobić niezłego bigosu, a sanitariarysci szermują różnorodnością szpryc jak Mistrz Pawłowski swoją szpada!

 4. wiedzą już, że zaszczepieni z powodu
  pewnej reakcji na A – MUSZĄ przyjąć następną dawkę
  choć nie wiadomo czy ona pomoże czy też wprost przeciwnie

 5. Sranie w banie, czekają aż Pfizer zrobi czwartą falę przelewów na prywatne konta, wówczas ogłoszą narodowe szprycowanie kowidian.

 6. Wszystko wskazuje na gigantyczną korupcję rządzących, zakupili ilości preparatów wielokrotnie przekraczające populację Polski, terminy ważności się kończą więc chcą w Polach zutylizować.

 7. „zakupili ilości preparatów wielokrotnie przekraczające populację Polski, terminy ważności się kończą więc chcą w Polach zutylizować.”

  Puknij sie. Po co i jak? Moga wylac do zlewu, do Wisly…
  A moze nic nie musieli placic? Tak jak Izrael. Bez oplaty.Ci dostali tyle Pfizera ile chcieli. Za przekazanie wynikow „testu”…

  • A moze musza ludziom to wstrzyknac, bo taki jest rozkaz, i centrala przynagla, bo to zabijanie za wolno idzie, a ludzie zaczynaja sie budzic. Czwarta fala miala przeciez zaczac sie w sierpniu.

 8. Ciekawe, kiedy wreszcie się zapomni i powie, że będą szczepić emerytów aż do skutku, czyli do odciążenia ZUSu.

 9. Kiedyś był „Tydzień na działce”- magazyn narkomana. Teraz „Pół roku na działce” – magazyn zaszczepionego?

 10. To jakim cudem ci ludzie dostali paszport covidowy na rok, a ozdrowieńcy ze znacznie lepszymi przeciwciałami wytworzonymi naturalnie tylko na pół roku?

Comments are closed.