Koordynator walki z rasizmem w Holandii Rabin Beldewsingh Fot. Wikimeida
Rząd Holandii powołał pierwszego w historii tego kraju koordynatora ds. walki z dyskryminacją i rasizmem (NCDR). Został nim Rabin Baldewsingh, polityk opozycyjnej Partii Pracy (PvdA) i były radny Hagi. „Postępu” nic nie zatrzyma, a światowy ruch BLM tylko go przyspiesza.

Zadaniem NCDR będzie „walka z dyskryminacją i rasizmem” w społeczeństwie holenderskim na poziomie krajowym. Ma on np. opracować krajowy plan walki z wykluczeniem. O powołanie koordynatora wnioskowała w ubiegłym roku izba niższa parlamentu (Tweede Kamer). Inicjatorem była partia mniejszości muzułmańskiej DENK oraz koalicyjni socjal-liberałowie (D66).

Koordynatorem został pochodzący z Surinamu Holender pochodzenia hinduskiego Rabin Baldewsingh. W latach 2006-2018 reprezentował Partię Pracy (socjaliści) w haskim ratuszu. W ostatnich wyborach nie uzyskał mandatu radnego. Jako radny prowadził własny „projekt integracji”.

Opierał się na „filarach” budowania sieci społecznej, odkrywaniu miasta, poznawania norm, wartości i języka. Służyć temu miały obowiązkowe staże społeczne. Wydał na to 7 milionów euro. Migranci dwie godziny w miesiącu chodzili razem z urzędnikami ratusza do biblioteki, na plażę, na przedstawienia. Imigranci, którzy odmawiali udziału, mieli mieć potrącane świadczenia socjalne.

Michalkiewicz. The Movie

Baldewsingh był krytykowany za to, że w 2016 r. wydał pozwolenie na lokalizację turbiny wiatrowej, lekceważąc sprzeciw mieszkańców Leidschendam-Voorburg, gminy sąsiadującej z Hagą. Wybory przegrał. Jednak jego program integracji zrobił sporo szumu i teraz dostał synekurę, nie bez związku ze swoim pochodzeniem. Rozpocznie pracę już 15 października.

Źródło: PAP