Zakażenia i zgony wśród zaszczepionych i niezaszczepionych.
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: pixabay
REKLAMA
Ministerstwo zdrowia opublikowało tygodniowy raport o zakażeniach i zgonach wśród osób w pełni zaszczepionych. Szczegółowe statystyki trzeba sobie jednak samemu policzyć, bo resort Niedzielskiego zgrabnie w tej sprawie manipuluje. Niezaszczepieni są natomiast testowani prawie trzykrotnie częściej niż zaszczepieni. Liczba pozytywnych wyników w przeliczeniu na tysiąc testów wskazuje, że nieznacznie częściej wirusem SARS-CoV-2 zarażają się niezaszczepieni.

Jak co piątek, ministerstwo zdrowia opublikowało na Twitterze statystyki liczby zakażeń i zgonów osób w pełni zaszczepionych w stosunku do ogółu liczby zakażeń i zgonów od momentu rozpoczęcia podawania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Ministerstwo podaje, że „od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką 1,13% zakażeń stanowili w pełni zaszczepieni” oraz „Wśród wszystkich zgonów osób zakażonych koronawirusem 1,81% stanowiły osoby zaszczepione”.

REKLAMA

To bardzo zgrabna manipulacja ze strony Niedzielskiego i podwładnych mu ludzi. Wyliczając procenty, MZ bierze wszystkie zakażenia w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką, czyli od 17 stycznia br. Tego dnia podano 3 tys. drugich dawek.

W styczniu czy lutym praktycznie nikt w Polsce nie był w pełni zaszczepiony (za takie uznaje się osoby 14 dni po drugiej dawce), przez kraj przechodziła trzecia fala i notowano po kilkanaście tysięcy dziennych przypadków zachorowań na COVID-19, a zakażenia z tego okresu wlicza się do ogólnej statystyki zaszczepieni/niezaszczepieni.

Bardziej miarodajne jest porównanie liczby zakażeń wśród zaszczepionych i niezaszczepionych tydzień do tygodnia. Zresztą sam Niedzielski w wielu przypadkach apeluje, by porównywać statystyki covidowe właśnie tydzień do tygodnia, a w kwestii zakażeń i zgonów niezaszczepionych/zaszczepionych nagle sięga po dane od dnia, gdy pierwsze osoby przyjęły drugą dawkę szczepionki.

De facto Niedzielski i jego ludzie, a za nimi media głównego nurtu, porównują dane z różnych okresów.

Zakażenia i zgony osób w pełni zaszczepionych w dniach od 24 do 30 września

Jak więc wygląda sprawa ze szczepieniami naprawdę? Wystarczy porównać raporty ministerstwa zdrowia z 24 września i 1 października. I wykonać najprostsze działania matematyczne.

24 września: 

 • Liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 1 412 317
 • Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 13 958

1 października:

 • Liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 1 419 075
 • Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 16 104

Oznacza to, że w ostatnim tygodniu, od 24 do 30 września, zanotowaliśmy w Polsce 6 758 zakażeń koronawirusem. Wśród niezaszczepionych wykryto 4 612 dodatnich wyników, a wśród w pełni zaszczepionych 2 146. Innymi słowy, w ostatnim tygodniu w pełni zaszczepieni stanowili 31,75 proc. wszystkich zakażeń. Niemal co trzeci w ostatnim tygodniu chory na COVID-19 jest w pełni zaszczepiony.

24 września 2021 roku ministerstwo zdrowia zaraportowało:

 • Liczba zgonów w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 39 499
 • Liczba zgonów wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 694

1 października 2021 roku ministerstwo zdrowia zaraportowało:

 • Liczba zgonów w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 39 614
 • Liczba zgonów wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 719

W dniach od 24 do 30 września odnotowano 115 zgonów, z czego 25 stanowili w pełni zaszczepieni. To 21,74 proc.

Analizując wyłącznie oficjalne statystyki ministerstwa zdrowia widzimy, że z tygodnia na tydzień odsetek zakażonych wirusem SARS-CoV-2 i zgonów na COVID-19 wśród w pełni zaszczepionych zwiększa się. Poprzednie tygodnie wyglądały następująco:

17-23 września

 • zakażenia: niezaszczepieni 71,36%, zaszczepieni 28,64%
 • zgony: niezaszczepieni 79,5%, zgony 20,5%

10-16 września:

 • zakażenia: niezaszczepieni 72%, zaszczepieni 28%
 • zgony: niezaszczepieni 82,1%, zaszczepieni 17,9%

3-9 września:

 • zakażenia: niezaszczepieni: 72,5%, zaszczepieni 27,5%
 • zgony: niezaszczepieni: 85,7%, zaszczepieni 14,3%

Testowanie zaszczepionych i niezaszczepionych

Warto także zaznaczyć, że w Polsce na znacznie większą skalę testuje się niezaszczepionych niż zaszczepionych. W miesiącach wakacyjnych wykonano niemal trzykrotnie więcej testów u niezaszczepionych.

Jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez MZ, w dniach od 1 lipca do 31 sierpnia br. w Polsce wykonano ok. 617 tys. testów wśród w pełni zaszczepionych oraz ok. 1 mln 559 tys. testów wśród niezaszczepionych.

Z danych wynika, że nieznacznie częściej wyniki pozytywne wychodziły u niezaszczepionych. Średnio prawie 5 osób na tysiąc testowanych wśród niezaszczepionych miało pozytywny wynik i prawie 4 osoby na tysiąc wśród zaszczepionych miały pozytywny wynik testu na COVID-19.

Dane te najlepiej oddają skuteczność szczepień przeciwko COVID-19 w kwestii zakażenia wirusem. Oczywistym jest bowiem, że im więcej wykonanych testów, tym więcej pozytywnych wyników na COVID-19. A im więcej testów wykonanych wśród niezaszczepionych, tym więcej pozytywnych wyników na COVID-19 wśród niezaszczepionych.

Wielki Manipulator Niedzielski. Jaka jest PRAWDZIWA statystyka osób w pełni zaszczepionych wśród zakażeń i zgonów?

 

REKLAMA