„Zwiększona częstość występowania zapalenia mięśnia sercowego”. Kolejny europejski kraj zawiesza stosowanie szprycy Moderny

Szczepionka Moderna przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Szczepionka Moderna przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Jedwabne. Rekonstrukcja mordu - WYSYŁKA OD RĘKI!
Islandia jako kolejny kraj europejski zawiesza stosowanie szczepionki firmy Moderna przeciw COVID-19, powołując się na nieznacznie zwiększone ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. Decyzja została podjęta w piątek.

Przypomnijmy, że w tym tygodniu szwedzkie władze zdrowotne poinformowały w środę o wstrzymaniu szczepień przeciw Covid-19 preparatem Moderna osób urodzonych w 1991 roku i później.

Decyzję podjęto ze względów ostrożności po wystąpieniu przypadków niepożądanych odczynów poszczepiennych. Wśród nich wskazano zapalenie mięśnia sercowego oraz osierdzia.

„Według nowych wstępnych analiz wzrost ryzyka ich wystąpienia jest widoczny w ciągu czterech tygodni po szczepieniu, głównie w ciągu pierwszych dwóch tygodni” – podał Urząd Zdrowia Publicznego.

Czytaj więcej: Zapalenie mięśnia sercowego oraz osierdzia u młodych. Szwecja wstrzymuje szprycowanie Moderną

Wstrzymano podawanie szprycy tego koncernu również wśród młodych osób w Finlandii, a także w Danii.

W związku z ryzykiem zapalenia mięśnia sercowego, preparatu Moderny przeciwko koronawirusowi nie należy podawać mężczyznom w wieku poniżej 30 lat – przekazano w czwartek podczas konferencji Fińskiego Instytutu Zdrowia i Spraw Socjalnych (THL).

Czytaj więcej: Ryzyko zapalenia mięśnia sercowego po szprycy preparatem Moderna. Zobacz, kto najbardziej narażony

Teraz do grona państw, które zawieszają stosowanie szprycy od Moderny dołącza Islandia.

„Ponieważ podaż szczepionki firmy Pfizer jest wystarczająca na tym terytorium… główny epidemiolog podjął decyzję o niestosowaniu szczepionki Moderna w Islandii” – napisano w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Dyrekcji Zdrowia.

Decyzja ta była spowodowana „zwiększoną częstością występowania zapalenia mięśnia sercowego i osierdzia po szczepieniu szczepionką Moderna, jak również po szczepieniu szczepionką Pfizer/BioNTech”, przekazał główny epidemiolog w oświadczeniu.

Przez ostatnie dwa miesiące Islandia podawała dodatkową dawkę szprycy Moderna niemal wyłącznie osobom zaszprycowanym szczepionką Janssen, Johnson & Johnson, a także osobom starszym i o obniżonej odporności, które otrzymały dwie dawki innej szczepionki.

Decyzja Islandii idzie więc dalej niż innych państw, które zawiesiły stosowanie szprycy, ale tylko dla młodszych osób. Ma ona jednak nie wpłynąć na kampanię szczepień na Islandii, gdzie 88 procent populacji powyżej 12 roku życia jest już w pełni zaszczepiona.

Źródło: PAP/medicalxpress.com/nczas.com

2 KOMENTARZE

Comments are closed.