TYLKO U NAS. Kowidowy wrzesień. Ilu zakażonych i zmarłych na COVID-19 było w pełni zaszczepionych?

Szczepionka COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA
Niemal co trzeci zakażony koronawirusem był w pełni zaszczepiony, a co piąty zmarły na COVID-19 był w pełni zaszczepiony przeciwko COVID-19. Tak wygląda stan skuteczności szczepionek we wrześniu w Polsce. Tych danych nie zobaczysz w mediach głównego nurtu, nie powie ci o nich większość polityków.

Ministerstwo zdrowia w każdy piątek publikuje statystyki statystyki liczby zakażeń i zgonów osób w pełni zaszczepionych w stosunku do ogółu liczby zakażeń i zgonów od momentu rozpoczęcia podawania drugiej dawki szczepionki przeciw COVID-19.

Na ich podstawie trzeba sobie samemu wyliczyć, jaki faktycznie odsetek zakażeń i zgonów stanowią w pełni zaszczepieni. Resort Niedzielskiego takich wyliczeń już nie podaje, bo kłóciłoby się to z oficjalną agendą.

REKLAMA

Za w pełni zaszczepionych uznaje się takie osoby, u których minęło 14 dni od przyjęcia drugiej dawki szczepionki. Jeśli zakażenie nastąpi na przykład siedem dni po pierwszej albo dwanaście dni po drugiej dawce, to ląduje w statystyce niezaszczepieni.

Zakażenia i zgony wśród w pełni zaszczepionych we wrześniu

Przyjrzyjmy się, jak wyglądają statystyki zakażeń i zgonów wśród w pełni zaszczepionych we wrześniu. Ministerstwo publikuje raporty jedynie w piątki, więc punktem odniesienia będzie 3 września oraz 1 października.

3 września ministerstwo zdrowia zaraportowało:

  • Liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 1 400 416
  • Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 10 610
  • Liczba zgonów w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 39 316
  • Liczba zgonów wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 661

1 października ministerstwo zdrowia zaraportowało:

  • Liczba zakażeń w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 1 419 075
  • Liczba zakażeń wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 16 104
  • Liczba zgonów w Polsce od momentu rozpoczęcia szczepienia drugą dawką – 39 614
  • Liczba zgonów wśród w pełni zaszczepionych po upływie 14 dni od pełnej dawki – 719

Co z tych danych wynika? W analizowanym okresie (3.09-1.10) w Polsce zanotowano 18 659 wyników dodatnich testów na koronawirusa (wykonujemy proste działanie matematyczne, czyli odejmowanie liczby zakażeń z podanego okresu: 1419075-1400416=18659). 5 494 to osoby w pełni zaszczepione (16104-10610=5494).

Oznacza to, że we wrześniu osoby w pełni zaszczepione stanowiły 29,4 proc. wszystkich zakażeń. Niemal co trzeci Polak ze stwierdzonym COVID-19 był zaszczepiony przeciwko COVID-19.

Na tej samej zasadzie można przeanalizować dane dotyczące zgonów. We wrześniu zaraportowano 298 zgonów z powodu COVID-19 lub współistnienia COVID-19, z czego 58 zmarłych było w pełni zaszczepionych.

We wrześniu (a konkretnie od 3 września) 19,5 proc. zmarłych na COVID-19 było w pełni zaszczepionych.

O tych danych w żadnym z mediów głównego nurtu nie usłyszycie. Nie powie wam o tym także większość polityków.

Testowanie zaszczepionych i niezaszczepionych

Warto także zaznaczyć, że w Polsce na znacznie większą skalę testuje się niezaszczepionych niż zaszczepionych. W miesiącach wakacyjnych wykonano ponad 2,5-krotnie więcej testów u niezaszczepionych.

Jak wynika z oficjalnych danych przekazanych przez MZ, w dniach od 1 lipca do 31 sierpnia br. w Polsce wykonano ok. 617 tys. testów wśród w pełni zaszczepionych oraz ok. 1 mln 559 tys. testów wśród niezaszczepionych.

Z danych wynika, że nieznacznie częściej wyniki pozytywne wychodziły u niezaszczepionych. Średnio prawie 5 osób na tysiąc testowanych wśród niezaszczepionych miało pozytywny wynik i prawie 4 osoby na tysiąc wśród zaszczepionych miały pozytywny wynik testu na COVID-19.

Dane te najlepiej oddają skuteczność szczepień przeciwko COVID-19 w kwestii zakażenia wirusem. Oczywistym jest bowiem, że im więcej wykonanych testów, tym więcej pozytywnych wyników na COVID-19. A im więcej testów wykonanych wśród niezaszczepionych, tym więcej pozytywnych wyników na COVID-19 wśród niezaszczepionych.

REKLAMA