Prof. Maciej Banach/Fot. CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
Prof. Maciej Banach/Fot. CC BY-SA 3.0, Wikimedia Commons
REKLAMA
W obecnej sytuacji epidemiologicznej potrzebne są obowiązkowe szczepienia dla medyków i służb ważnych dla bezpieczeństwa państwa – powiedział PAP kardiolog, lipidolog, epidemiolog chorób serca i naczyń prof. Maciej Banach z Uniwersytetu Medycznego z Łodzi.

Zdaniem naukowca jesteśmy już w zaawansowanym stadium „czwartej fali” pandemii, a po ponad 18 miesiącach doświadczeń są znane czynniki ryzyka, które przyczyniając się do ciężkiego przebiegu COVID-19, a także Long-Covid.

– Mamy teraz do czynienia z koronawirusem typu delta, którego nie znaliśmy na początku pandemii. To wyjątkowo zakaźna odmiana i osoby, które nie są zaszczepione narażają się na ciężki przebieg choroby. Takie prawdopodobieństwo zwiększają jeszcze czynniki ryzyka, m.in. otyłość i schorzenia kardiologiczne – podkreślił prof. Banach.

REKLAMA

– Tym bardziej nie rozumiem, dlaczego tak wiele osób się wciąż nie szczepi, co więcej namawiają innych, często bliskich, aby też nie przyjmowali szczepionek – co często kończy się tragediami, które obserwujemy w szpitalach – grzmiał.

– Teraz mamy w Polsce już sześć tysięcy zakażeń dziennie. W województwie lubelskim szpitale są już na granicach wydolności, w innych częściach kraju, na przykład w województwie mazowieckim, sytuacja nie jest aż tak zła, ale też nie jest wykluczone, że to może się dramatycznie zmieniać – ostrzegł lekarz.

– Zatem, szczepmy się, szczepmy się i jeszcze raz szczepmy się – przekonywał. – Ponadto mamy teraz jeszcze wiele zachorowań w wyniku zarażenia się innymi wirusami. Teraz jest wiele zakażeń różnymi chorobami wirusowymi wśród dzieci. I nie chodzi tylko SARS-CoV-2, przez półtora roku najmłodsi nie przemieszczali się jak zwykle. Dzieci z reguły były w jednym miejscu, stąd teraz różne inne infekcje – zwrócił uwagę.

Profesor Banach powiedział, że nadal nie ma wystarczającej liczby zaszprycowanych, aby zapominać o podstawowych środkach bezpieczeństwa sanitarnego, których trzeba przestrzegać nie tylko podczas pandemii. Naukowiec przypomniał również, że osoby z nadwagą, czy chore na serce powinny szczególnie dbać o swoje bezpieczeństwo.

– Takie osoby powinny kontynuować swoje leczenie i monitorować stan zdrowia, aby ryzyko zachorowania były minimalne – radził. – Miałem naiwnie nadzieję, że chociaż część społeczeństwa w pomieszczeniach zamkniętych będzie nosić maseczki. Niestety, często czuję się dziwne, jak gdzieś wchodzę z osłoniętymi maseczką nosem i ustami a jestem jedynym albo jednym z bardzo niewielu tak postępujących – relacjonował kardiolog dodając, że bez względu na pandemię powinniśmy często myć ręce, bo koronawirus to nie jedyny groźny dla naszego zdrowia patogen.

– Środki bezpieczeństwa naprawdę nie ograniczają naszej wolności, nie powodują, że nasze konstytucyjne prawa są ograniczone, jak mówią niektórzy przeciwnicy szczepień. Te zasady chronią nie tylko przed SARS-CoV-2, ale przed wirusami grypy, paragrypy oraz rotawirusami, wirusami RSV – twierdził epidemiolog chorób serca i naczyń.

– Te patogeny, będąc przez ponad półtora roku w swoistym uśpieniu są teraz szczególnie niebezpieczne, także dla osób z czynnikami ryzyka, takimi jak schorzenia kardiologiczne i otyłość. Ludzie także umierają na powikłania grypy – mówił.

– Obserwujemy również inną plagę. 50 procent ludzi w okresie pandemii ma nadwagę lub otyłość, czyli co druga osoba – podkreślił Banach dodając, że dodatkowe kilogramy mogą być również czynnikami ryzyka wpływającymi na ewentualny cięższy przebieg COVID-19.

Profesor utrzymywał, że najlepszą metodą uchronienia się przed pandemią i jej skutkami są szczepienia. – Nie tylko osób, które się nie zaszczepiły, ale tych osób, które osoby niezaszczepione mogą zarazić – twierdził.

– Jeżeli nie wprowadzi się obowiązkowych szczepień, na przykład dla medyków, dla służby zdrowia, służb mundurowych, jeśli nie wprowadzimy zakazu przemieszczania się osób niezaszczepionych, to możemy być w martwym punkcie, w chaosie. Chodzi tutaj przecież o bezpieczeństwo państwa. Medyczne, społeczne i gospodarcze – wskazał Banach.

– W Stanach Zjednoczonych, we Francji, Włoszech, krajach skandynawskich, Beneluxu jest obowiązek szczepienia się kadry medycznej i innych strategicznych dla bezpieczeństwa służb, a restrykcje dotyczą tylko niezaszczepionych – wymienił.

– W innych krajach osoby zaszczepione mają paszporty covidowe, mają pełne prawa. Osoby, które nie poddały się szczepieniom nie mogą z pewnych rzeczy korzystać, bo stanowią zagrożenie. Dlaczego nie można tego wprowadzić w Polsce? – grzmiał.

– Moim zdaniem potrzebne są obowiązkowe szczepienia, przynajmniej dla personelu medycznego i służb stanowiących rzeczywiste zabezpieczenie społeczne, bo jeżeli będziemy mieli 50 tysięcy przypadków zakażeń dziennie, kto będzie się nimi zajmował? W pierwszej kolejności medycy, a potem policjanci, strażacy, wojsko – podkreślił lekarz.

– Jeżeli mają być lockdowny to, przy zaszczepieniu – jak u nas – 50 procent społeczeństwa, tylko lokalne, regionalne. I tylko dla osób niezaszczepionych wskazał Banach. – Tak, aby nie zamykać gospodarki, bo zakładam, że wkrótce może być 20, 30 tysięcy zakażeń dziennie – podsumował prof. Banach.

Ekspert wieszczy „siódmą falę”. Prof. Banach: „Jeśli nie będziemy mądrzy, będą następne”

Źródło: PAP

REKLAMA