Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay (kolaż)
W Holandii, gdzie liczba zaszczepionych osób oscyluje w okolicach 85 procent, dobowa liczba nowych zakażeń zaczęła wzrastać w ostatnich dniach. Rośnie także liczba chorych przebywających w szpitalach, gdzie większość stanowią niezaszprycowani.

Codziennie w Holandii przybywa ponad 100 pacjentów z Covid-19, liczba chorych jest najwyższa od maja – poinformował Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego (RIVM). Dyrektorzy szpitali apelują o przywrócenie obostrzeń, jednak rząd na razie tego nie planuje.

W ostatnim tygodniu do szpitali trafiało średnio 104 pacjentów z koronawirusem dziennie. To o 55 procent więcej niż średnia z poprzedniego tygodnia – informuje RIVM.

Obecnie w szpitalach przebywa 748 pacjentów chorych na Covid-19, o 45 więcej niż w sobotę i o 195 więcej niż w ubiegłą niedzielę. 563 chorych przebywa na zwykłych oddziałach, a 185 na oddziałach intensywnej terapii.

Michalkiewicz. The Movie

Dyrektorzy największych szpitali oraz część lekarzy nawołują rząd do przywrócenia zniesionych wcześniej obostrzeń. Zdaniem profesora Ernsta Kuipersa, prezesa stowarzyszenia holenderskich szpitali LNAZ, jeżeli rząd nie zacznie działać teraz, niedługo służba zdrowia będzie przeciążona.

Jego zdaniem dodatkowym problemem są osoby, które nie przyjęły preparatu przeciwko koronawirusowi. Odsetek osób zaszczepionych jest w kraju wysoki i oscyluje wokół 85 proc., jednak zdaniem Kuipersa to ciągle za mało.

Jak poinformował niedawno RIVM, czterech na pięciu pacjentów chorych hospitalizowanych ze względu na Covid-19 i przebywających na oddziałach intensywnej terapii nie było zaszczepionych.

Tygodniowy raport. Prawie 36 proc. zakażonych i ponad 23 proc. zgonów na COVID-19 to w pełni ZASZCZEPIENI

Minister zdrowia Hugo de Jonge poinformował niedawno, że na razie rząd nie planuje wprowadzać żadnych zmian w dotychczasowej polityce walki z koronawirusem.

„5 listopada przedstawimy na konferencji prasowej informację o ewentualnych działaniach” – przekazał de Jonge dziennikarzom.

Źródło: PAP/NCzas