Szczepionka Moderna przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Szczepionka Moderna przeciw COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA
Moderna udostępni do sprzedaży krajom afrykańskim do 110 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 – poinformowała we wtorek firma. Całą pulę szczepionek zamierza kupić Unia Afrykańska (UA) – przekazała Agencja Reutera.

Moderna nazywa przedsięwzięcie „pierwszym krokiem w długoletnim partnerstwie z Unią Afrykańską”. Umowa była częściowo koordynowana przez Biały Dom.

– Ta umowa jest ważna, ponieważ pozwoli nam natychmiast zwiększyć liczbę dostępnych szczepionek – oświadczył przedstawiciel UA ds. Covid-19 Strive Masiyiwa.

REKLAMA

Do końca br. Moderna ma dostarczyć afrykańskiej organizacji pierwsze 15 mln dawek preparatów przeciw koronawirusowi. W pierwszym kwartale przyszłego roku, kolejne 35 mln dawek, a w drugim nawet 60 mln. Firma oświadczyła, że „wszystkie dawki oferowane są po najniższej możliwie cenie Moderny”.

– Apelujemy do innych produkujących szczepionki państw, by poszły tym śladem (rządu USA) i dały nam podobny dostęp do zakupu preparatów przeciw koronawirusowi – dodał Masiyiwa.

Afryka, o populacji 1,3 mld mieszkańców, jest najsłabiej zaszczepionym kontynentem na świecie. Jedynie 5 proc. populacji kontynentu jest w pełni zaszczepione przeciw Covid-19.

Amerykański koncern farmaceutyczny podkreśla, że umowa jest niezależna od kontraktu w ramach programu COVAX w związku z którym Moderna zobowiązała się do przekazania 500 mln dawek preparatu przeciw koronawirusowi do końca 2022 roku.

COVAX to globalny program dostaw szczepionek przeciw Covid-19 dla krajów rozwijających się, któremu patronuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

Globalny program szczepionkowy WHO i fundacji Billa Gatesa. Przystąpiło do niego już 170 państw

Źródło: PAP

REKLAMA