Dojenie kierowców. Ile ostatecznie wyniesie podwyżka mandatów? [NOWY TARYFIKATOR]

Kontrola drogowa.
Kontrola - zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
W ostatnich dniach Sejm przegłosował nowe, drastycznie wyższe kary dla sprawców wykroczeń drogowych. Ile zapłacą kierowcy?

Za nowym taryfikatorem mandatów głosowała zdecydowana większość sejmowa – aż 390 posłów. 18 było przeciw, a 27 wstrzymało się od głosu.

Ustawa trafi teraz do Senatu, ale jej przegłosowanie – wobec poparcia w Sejmie przez KO – wydaje się formalnością. Potem nowy projekt podpisze prezydent Andrzej Duda.

Nowy taryfikator mandatów. Ile zapłacą kierowcy?

Maksymalna wysokość grzywny za wykroczenia drogowe, którą będzie mógł nałożyć sąd, wzrośnie do 30 tys. zł. Sąd też nie będzie mógł obniżać kar. Aktualnie jest tak, że jeśli kierowca wykaże skruchę i przedstawi trudną sytuację życiową (osobistą, materialną itp.), to sąd może dać niższy mandat niż wskazano w taryfikatorze.

Maksymalna wysokość mandatu, który na ulicy będzie mógł wystawić policjant, wzrośnie do 5 tys. zł, a w przypadku zbiegu wykroczeń (czyli popełnienia dwóch wykroczeń za jednym razem) – 6 tys. zł.

Dla właścicieli pojazdów, którzy nie wskażą osoby prowadzącej samochód lub motocykl w momencie popełnienia wykroczenia, przewidziano mandat w wysokości 8 tysięcy złotych.

Za przekroczenie dopuszczalnej prędkości o 30 km/h przewidziano mandat 800 zł. Niezależnie czy mowa o obszarze zabudowanym czy niezabudowanym.

1000 zł otrzyma kierowca za złamanie zakazu wyprzedzania.

Minimum 1000 zł przewidziano dla sprawcy, który prowadził pojazd na drodze publicznej, strefie zamieszkania i strefie ruchu bez wymaganego uprawnienia. Taka sama kara będzie groziła za prowadzenie pojazdu bez ważnego przeglądu technicznego.

1500 zł to najniższy mandat za spowodowanie kolizji – nawet tej najmniejszej, typu otarcie czy lekkie wgniecenie zderzaka.

Minimum 3000 zł dostanie kierowca za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego (np. wymuszenie pierwszeństwa, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, jazda po chodniku).

Za niestosowanie się do opuszczanych szlabanów, zapór kolejowych itd., czyli wjeżdżanie na tory, gdy już rozpoczęło się opuszczanie szlabanów, przewidziano 2000 zł. Kara za to przewinienie ma dotyczyć nie tylko kierowców, ale też rowerzystów, pieszych i innych uczestników ruchu (np. poruszanie się hulajnogą).

Grzywna nie niższa niż 3 tys. zł będzie na przykład przewidziana za niezachowanie należytej ostrożności lub spowodowanie zagrożenia przez sprawcę znajdującego się w stanie po spożyciu alkoholu.

Punkty karne

Będą także zmiany w punktach karnych. Po pierwsze, ich zerowanie nastąpi dopiero po upływie dwóch lat od zapłaty mandatu (lub grzywny). Dotychczas zerują się po roku. A jeśli ktoś mandatu nie zapłaci, to punkty się nie wyzerują.

Za najcięższe wykroczenia policja będzie mogła dać kierowcy do 15 punktów karnych. Dotychczas było to 10 pkt. Limit 24 pkt, po których traci się prawo jazdy, pozostanie.

27 KOMENTARZE

 1. Czyli wielki dziennikarz który potrącił kobietę na pasach, dostałby minimum 1000+1000+1500. A według obecnych przepisów nie dostał żadnej kary.

 2. 1500 zł to najniższy mandat za spowodowanie kolizji – nawet tej najmniejszej, typu otarcie czy lekkie wgniecenie zderzaka. – TO JAKIS ZART?!

  Minimum 3000 zł dostanie kierowca za nieprawidłowe zachowanie względem pieszego (np. wymuszenie pierwszeństwa, wyprzedzanie na przejściu dla pieszych, omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, jazda po chodniku). – ILE??? TU LUDZIE NA REKE ZA MIESIAC PRACY TYLE NIE MAJA!

 3. 1500zł za drobne obcierke lub uderzenie w zderzak np na polskich wąskich parkingach ….ktoś musiał posmarować żeby to wprowadzić …. wariaci chcą ściągnąć z rynku pusty pieniądz ale nie od finansjery/spekulantów ale od normalnych ludzi co żyją z pracy ….
  dlaczego nie wprowadzą np 40% podatku od grania na giełdzie od każdej wygranej lub 70% jak to jedyne żródło zarabiania tzn granie na giełdzie ?

  • Jaką pracę może byłemu posłowi zaoferować przeciętny kierowca, a jaką wielki gracz giełdowy? Dziękuję, nie mam więcej pytań.

  • W normalnym kraju TK zakwestionowałby te przepisy jako niekonstytucyjne. 1500 za kolizję to 70% min wynagrodzenia, czy PiSrane państwo bandzior!

   • Żeby zakwestionował — to najpierw ktoś musi to do TK zgłosić; TK nie zajmuje się takimi sprawami „sam z siebie”; on nie ma prawa inicjatywy.

 4. te sqwysyny zagłosowały celowo! Kreatury doskonale wiedzą że , z powodu wcześniejszego zniszczenia praktycznie komunikacji pks i pkp, miliony ludzi dojeżdżają do pracy? Policja skasuje ich mandatami a PiS z klikami rozgrabi ich dobytek komornikami, zablokuje konta.Teraz biedniejsi Polacy mają zdechnąć z głody przez tych zdegenerowanych judaszy, którzy sprzedali NARÓD naziolom na wymordowanie i zagłodzenie?

 5. W normalnym kraju TK zakwestionowałby te przepisy jako niekonstytucyjne. 1500 za kolizję to 70% min wynagrodzenia, czyli PiSrane państwo bandzior, czas wysłać w kosmos!

  • Wydaje mi się, że można byłoby to zakwestionować jako dyskryminację kierowców w porównaniu z obywatelami nie będącymi kierowcami. Zwróćmy bowiem uwagę, iż podwyżce poddano jedynie mandaty dla kierowców — a nie wszelkie możliwe kary i grzywny pieniężne!

   Ale to musiałby jakiś prawnik się wypowiedzieć.

 6. Zwracam uwagę, że za tym wszystkim głosowali nasi tzw. „przedstawiciele” — czyli osoby, które niby-to powinny pilnować interesu swego „elektoratu”!
  Wiele to mówi, jak oni czują się z nami „związani”; jesteśmy dla nich ot, bydłem, którym oni — „paniska” — zarządzają sobie, jak tam chcą. Jak zechcą, to nam nakażą np. „w środy chodzić na rękach — inaczej mandat 15 tys. zł.”.

  • szczególnie te z pis, po i psl! ale przyjdzie na was czas zapłaty i tym razem nie okantujecie wyborów jak zawsze, 8 lat ciemiężenia przez was Polaków wystarczy!

   • Konfederacji też trzeba patrzeć na ręce; np. Dziambor chce masowo wpuszczać Ukraińców do Polski, bo rzekomo „brakuje nam rąk do pracy”. Wszystkim trzeba patrzeć na ręce i nikomu „u władzy” nie ufać.

  • Jeśli by ludzie to zrobili, na drugi dzień mamy w całej Polsce ograniczenie do 30km/h w terenie zabudowanym! Jak by i to nie pomogło, to do 10km/h!
   Po pierwsze chodzi o pieniądze ,a po drugie nwo nakazalo likwidację prywatnego posiadania pojazdów, więc całkowity zakaz wjazdu do miast pojazdów spalinowych czy benzyna po 50zł za litr wcale mnie nie zdziwi! Wtedy ludzie „dobrowolnie” zrezygnują z samochodów.

 7. Głosowali na PiS, to teraz niech spijają śmietankę, a tak w ogóle lepiej się nie przejmować. Inflacja jest taka, że moment nie wystarczy kilku kawałków na butelkę czterdziestoprocentowej.

 8. czerwone żydowskie rwy pisowskie trzeba pozamykać do końca życia w obozach to sa obłąkane socjalistyczne rwy obszczanego pokraki z żoliborza żyda kelksteina

Comments are closed.