Kościół kowidian. Szef KEP apeluje do „ludzi dobrej woli”. Chodzi o zbawienie? A gdzie tam! Maska, głupcze

Szef KEP abp Stanisław Gądecki/Fot. PAP
Szef KEP abp Stanisław Gądecki/Fot. PAP
REKLAMA
W związku z przypadającą 1 listopada w Kościele katolickim Uroczystością Wszystkich Świętych, i następującymi po niej Zaduszkami, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił się do wiernych z apelem. Nie chodziło jednak – jak można byłoby się spodziewać – o sprawy wieczne, ale pandemiczną doczesność.

„Zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych” – czytamy w apelu szefa KEP abpa Stanisława Gądeckiego.

Podkreślił również, że choć życie społeczne i gospodarcze toczy się w, stosunkowo, normalnym trybie to mniemana pandemia wciąż trwa. „Dlatego właśnie cały czas należy wykazywać się determinacją i konsekwencją w przestrzeganiu zaleceń sanitarnych” – twierdził hierarcha.

REKLAMA

„Mając na uwadze powyższe, w trosce o zdrowie i życie nasze oraz naszych bliźnich, w kontekście zbliżającej się uroczystości Wszystkich Świętych, kolejny raz zwracam się z gorącym apelem do wszystkich ludzi dobrej woli o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych” – czytamy.

Abp Gądecki podziękował też pracownikom służby zdrowia za „wytrwałą i heroiczną służbę w walce z pandemią”.

„Ufam, że dzięki wspólnemu wysiłkowi uda się ocalić zdrowie i życie wielu osób” – zakończył.

Przypomnijmy, że mniemana pandemia wpłynęła również na zmiany w zasadach uzyskania odpustu za zmarłych. Z okazji uroczystości Wszystkich Świętych rokrocznie można przez 8 dni uzyskać odpust za zmarłych. W tym roku to się zmieni – ze względu na mniemaną pandemię koronawirusa Papież Franciszek wydłużył ten okres do 30 dni.

Odpusty są nierozłączne z ogromną tajemnicą Bożego Miłosierdzia. To darowanie przez Boga kary za grzech, które zostały już odpuszczone. W teologii katolickiej bowiem przebaczenie grzechów nie uwalnia od kary doczesnej na ziemi lub w czyśćcu. Przynosi je dopiero odpust, którego udziela Kościół.

Odpust, cząstkowy lub zupełny, można uzyskać za siebie lub za zmarłych pod pewnymi warunkami. Więcej szczegółów w artykule poniżej.

Wszystkich Świętych. Covid zmienia zasady uzyskania odpustu za zmarłych

Źródła: episkopat.pl/NCzas

REKLAMA