Foto: Facebook U Trzech Braci
Foto: Facebook U Trzech Braci
Nasyłano na nich hordy policji i wszystkie możliwe służby, bo otworzyli lokal w trakcie lockdownu wprowadzonego pod pretekstem koronawirusa. Po długiej batalii sądowej cieszyńska restauracja „U Trzech Braci” została oczyszczona z zarzutów. Zapowiada, że teraz złoży pozwy cywilne.

Styczeń 2021 roku. W Polsce wzbiera fala obywatelskiego nieposłuszeństwa wobec zakazów prowadzenia działalności pod pretekstem walki z koronawirusem. Część knajp otwiera się pomimo lockdownu.

Jedną z nieposłusznych była restauracja „U Trzech Braci” w Cieszynie, czym ściągnęła na siebie liczne interwencje policji i kontrole sanepidu.

Jednego dnia do „U Trzech Braci” wysłano 10 radiowozów i 30 policjantów. Potem do akcji wkroczyli urzędnicy z sanepidu, którzy z dumą ogłosili, że „i tak zamkną” lokal.

Michalkiewicz. The Movie

Restauracja otwarta pomimo lockdownu wygrywa przed sądem

Właściciele restauracji zapowiedzieli wówczas, że od każdej decyzji sanepidu będą się odwoływać do sądu. I właśnie wygrali kolejną sprawę.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że działania sanepidu i wszelkie kary były nielegalne. Zasądził też od Śląskiego Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego 4500 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Była to kolejna sprawa wygrana z sanepidem. Wcześniej – pod koniec sierpnia – zapadł wyrok uniewinniający w stosunku do wszystkich spośród kilkudziesięciu zarzutów. A w połowie września sąd uchylił decyzję Sanepidu wymierzającą właścicielowi Restauracji „U Trzech Braci” karę pieniężną w wysokości 30 000 zł za niestosowanie się do obowiązku zaprzestania prowadzenia działalności gospodarczej.

Właściciele cieszyńskiej restauracji zapowiadają, że to nie koniec z ich strony.

„Zgodnie z tym, o czym informowaliśmy wcześniej, w najbliższych dniach zostanie złożone zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa do Prokuratury Rejonowej w Cieszynie. Planujemy także złożyć pozwy cywilne” – zapowiadają właściciele „U Trzech Braci”.