Najnowsze informacje z granicy polsko-białoruskiej. Kolejne próby szturmu [FOTO]

Imigranci pod polską granicą. Foto: PAP/ITAR-TASS
Imigranci pod polską granicą. Zdjęcie ilustracyjne. / Foto: PAP/ITAR-TASS
REKLAMA
W środę późnym wieczorem w okolicach Białowieży doszło do kolejnej próby siłowego sforsowania granicy przez grupę ok. 150 migrantów – poinformowała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Komendy Głównej SG. W kierunku żołnierzy i funkcjonariuszy rzucano gałęzie i kamienie. W czwartek Straż Graniczna podała, że ostatniej doby odnotowano 468 prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Wobec 42 cudzoziemców zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium RP.

Do kolejnej już próby sforsowania polskiej granicy przez dużą grupę migrantów doszło w środę późnym wieczorem. Tym razem granicę próbowało nielegalnie przekroczyć ok. 150 osób

Jak przekazała st. chor. sztab. Ewelina Szczepańska z sekcji prasowej Komendy Głównej SG, w kierunku funkcjonariuszy i żołnierzy rzucano kawałkami drewna, gałęziami i kamieniami.

REKLAMA

Straż Graniczna poinformowała, że próba została udaremniona. Dodano, że służby Białorusi przewiozły większą część migrantów w głąb lasu, zaś pozostała grupa rozpaliła ogniska kilkanaście metrów od linii granicy państwowej.

W działaniach funkcjonariuszy SG pomagali także policjanci. Jak poinformował w czwartek rano rzecznik podlaskiej policji Tomasz Krupa, w środę ok. godz. 20 w okolicach Białowieży „kilkudziesięciu policjantów współdziałało z funkcjonariuszami SG i żołnierzami, bo po białoruskiej stronie zgromadziła się kilkusetosobowa grupa migrantów”.

Dodał, że noc w okolicach Kuźnicy i rozbitego tam przez migrantów obozowiska przebiegła spokojnie. Poinformował również, że w środę podlaska policja zatrzymała 23 osoby, które nielegalnie przebywały w Polsce. – Od początku kryzysu policjanci zatrzymali 4455 takich osób – dodał.

Jak przekazała na Twitterze Straż Graniczna, w środę odnotowano 468 prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. Wobec 42 cudzoziemców zostały wydane postanowienia o opuszczeniu terytorium Polski.

Będą kolejne szturmy na polską granicę?

O sprawie szturmu na polską granicę mówił też w Polsat News wiceszef MSWiA Bartosz Grodecki. Polityk pytany był w Polsat News, czy rząd ma sygnały, że w Święto Niepodległości na granicy polsko-białoruskiej może wydarzyć się „coś szczególnego”. – Jesteśmy na to przygotowani – odparł wiceminister.

– Mamy dzisiaj wyjątkowy dzień, święto państwowe (…) W odbiorze drugiej strony może być taki scenariusz, że skoro my musimy działać niemalże na dwóch frontach – zabezpieczać Marsz Niepodległości i granicę – to znaczy, że gdzieś będziemy słabi – powiedział. Jak dodał, możliwa jest sytuacja, w której „gdzieś w okolicach wieczornych” może dojść do „szturmu” na naszą granicę.

Grodecki poinformował jednocześnie, że ostatniej nocy doszło do kolejnej próby masowego sforsowania granicy przez grupę 150 osób. Jak wskazał, zdarzenie miało miejsce na odcinku podlegającym Podlaskiemu Oddziałowi Straży Granicznej. Na uwagę, że nieprawdą jest w takim razie stwierdzenie, że noc minęła spokojnie, wiceszef MSWiA odparł: „My w tej chwili jesteśmy na takim etapie, że jeśli wczoraj było 599 (prób nielegalnego przekroczenia granicy – przyp. red.), a dzisiaj 453, to znaczy, że jest spokojnie”.

Kryzys na wschodniej granicy

Od wiosny gwałtownie wzrosła liczba prób nielegalnego przekroczenia granicy Białorusi z Litwą, Łotwą i Polską przez migrantów z krajów Bliskiego Wschodu, Afryki i innych regionów. UE i państwa członkowskie uważają, że to efekt celowych działań Białorusi w odpowiedzi na sankcje. Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez rząd w pasie przygranicznym po białoruskiej stronie granicy z Polską przebywa obecnie od 2 do 4 tys. migrantów. Regularnie dochodzi do prób siłowego przekroczenia granicy oraz prowokacji ze strony służb białoruskich.

Od początku roku Straż Graniczna zanotowała blisko 33 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej, z czego prawie 4,4 tys. w listopadzie, blisko 17,3 tys. w październiku, prawie 7,7 tys. we wrześniu i ponad 3,5 tys. w sierpniu.

Od 2 września w związku z presją migracyjną w przygranicznym pasie z Białorusią w 183 miejscowościach woj. podlaskiego i lubelskiego obowiązuje stan wyjątkowy. Został on wprowadzony na 30 dni na mocy rozporządzenia prezydenta Andrzeja Dudy, wydanego na wniosek Rady Ministrów. Sejm zgodził się na przedłużenie stanu wyjątkowego o kolejne 60 dni.

Do połowy przyszłego roku na odcinku granicy z Białorusią stanie stalowy płot zwieńczony drutem kolczastym i wzbogacony o urządzenia elektroniczne – poinformował w czwartek szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Zapora wzdłuż granicy z Białorusią powstanie na długości 180 km na terenie Podlasia. Na terenie Lubelszczyzny naturalną zaporą jest rzeka Bug. Łącznie zapora będzie miała 5,5 metra wysokości. Wzdłuż granicy zamontowane będą czujniki ruchu oraz kamery dzienne i nocne.

Źródło: PAP

REKLAMA