Święta Bożego Narodzenia tylko dla zaszczepionych? Sanitaryści już knują

Certyfikat szczepień, święty Mikołaj ze strzykawkami Źródło: Pixabay, collage
Certyfikat szczepień, święty Mikołaj ze strzykawkami Źródło: Pixabay, collage
REKLAMA
Przepustka Covid-19 „dwóch prędkości” we Włoszech – to jeden z pomysłów, którego celem jest „uratowanie” Bożego Narodzenia w związku z przewidywanym na koniec roku szczytem zakażeń koronawirusem. Tylko osoby zaszczepione miałyby dostęp do wszystkich miejsc.

O projekcie, który ma zostać przeanalizowany przez włoski rząd informuje dziennik „Il Messaggero”.

Według gazety zgodnie z tą propozycją doszłoby do dalszego zaostrzenia przepisów dotyczących przepustki sanitarnej, wystawianej obecnie na podstawie szczepienia, wyzdrowienia z wirusa lub negatywnego wyniku testu z ostatnich 48 godzin. Tylko zaszczepieni mogliby wejść do restauracji, do kin i na stadion.

REKLAMA

Wynik testu nadal upoważniałby do wejścia do pracy. Dlatego tę propozycję nazwano „przepustką dwóch prędkości”.

Włosi są obecnie w europejskiej czołówce sanitarystów. Paszporty covidowe wymagane są we wszystkich miejscach pracy, na uniwersytetach, w placówkach kultury, w zamkniętych salach lokali gastronomicznych, na basenach, w siłowniach, obiektach sportowych, w transporcie lotniczym, pociągach dużych prędkości i Intercity, autobusach międzyregionalnych, na masowych imprezach.

Pomimo podjętych tych wszystkich środków i zaszczepienia przeciwko COVID-19 lwiej części społeczeństwa, liczba zakażeń rośnie w całych Włoszech; obecnie jest to około 8 tysięcy dziennie. Pojawiły się prognozy, że podczas Bożego Narodzenia dobowa liczba wzrośnie do 20-30 tysięcy.

Włosi nie byliby jednak pierwszym krajem, który w taki sposób zaostrzyłby funkcjonowanie przepustek covidowych. Podobne zasady wprowadziła już Austria, która na dodatek ogłosiła, że szykuje się do lockdownu obejmującego wyłącznie niezaszczepionych.

Szaleństwo powraca! Niezaszczepieni pod pełny lockdown! Już za kilka dni

REKLAMA