Posłowie Konfederacji wykluczeni z obrad Sejmu. „Sala klaszcze i się bawi” [VIDEO]

Przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja Jakub Kulesza (C) na sali obrad Sejmu w Warszawie. / foto: PAP
Przewodniczący Koła Poselskiego Konfederacja Jakub Kulesza (C) na sali obrad Sejmu w Warszawie. / foto: PAP
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Marszałek Sejmu Elżbieta Witek wykluczyła z wtorkowego posiedzenia Sejmu trzech posłów Konfederacji: Jakuba Kuleszę, Grzegorza Brauna i Konrada Berkowicza w związku z brakiem masek.

Marszałek Sejmu poinformowała na początku posiedzenia Sejmu, że wszyscy posłowie otrzymali SMS-y informujące o nakazie noszenia maseczek podczas posiedzenia Sejmu z uwagi na wzrastającą liczbę zakażeń koronawirusem. Powołała się też na art. 175 pkt 5 regulaminu Sejmu, zgodnie z którym marszałek Sejmu może wykluczyć z posiedzenia posłów, którzy utrudniają prowadzenie obrad.

Podczas posiedzenia Sejmu posłowie Konfederacji nie mieli założonych maseczek.

Marszałek Witek kilkukrotnie zwracała się do nich, żeby założyli maseczki podkreślając, że utrudniają prowadzenie obrad. Poinformowała też, że posłowie Konfederacji Artur Dziambor i Dobromir Sośnierz posiadają zwolnienia lekarskie umożliwiające im przebywanie na sali plenarnej bez maseczki.

Po apelach marszałek Sejmu zwróciła się do czterech posłów: Jakuba Kuleszy, Grzegorza Brauna, Krystiana Kamińskiego i Konrada Berkowicza o opuszczenie sali i wykluczyła tych posłów z udziału w posiedzeniu. Następnie dodała, że Krystian Kamiński również posiada zwolnienie lekarskie, w związku z czym może pozostać na sali.

Komentarze Konfederatów

Marszałek Sejmu, za brak maseczek, wykluczyła właśnie z dzisiejszych obrad Sejmu połowę koła Konfederacji. Ekspertyza Biura Analiz Sejmowych, jasno stwierdza, że nie ma do tego prawa. Maseczkoza pod kamery na sali sejmowej trwa w najlepsze. Sala klaszcze i się bawi – poinformował na Twitterze Artur Dziambor.

Właśnie zostałem całkowicie BEZPRAWNIE wykluczony z posiedzenia Sejmu i udziału w głosowaniach (!!) przez p. marszałek @elzbietawitek pod pretekstem braku maseczki – napisał na Twitterze poseł Konrad Berkowicz.

Marszałek @elzbietawitek chyba boi się o większość rządzącą w jakimś ważnym głosowaniu, bo właśnie zaczęła wykluczać posłów z posiedzenia pod pretekstem maseczek. Wbrew ekspertyzie BAS. Na balu NBP brak maseczek im nie przeszkadzał. Uniemożliwiono mi głosowanie – dodał poseł Jakub Kulesza.

Hej @KonradBerkowicz. Powinieneś wejść na salę Sejmu z piwem. Podczas spożywania napojów wirus nie atakuje i maseczka jest zbędna. Sprawdzałem nie raz w samolocie. Działa. Zresztą na trzeźwo tych obrad i tak nie da się słuchać – skomentował sytuację Sławomir Mentzen.

Ekspertyza dot. nakazu noszenia masek w Sejmie

Przypomnijmy, iż pod koniec października Grzegorz Braun, reprezentant konserwatywnego skrzydła Konfederacji, opublikował na Twitterze treści ekspertyzy dot. nakazu noszenia masek w Sejmie.

– Konfederacja prezentuje jednoznaczną ekspertyzę: przymus zamaskowania posłów na Sejm RP jest nielegalny. Cieszę się, że eksperci-konstytucjonaliści, prof. Marek Chmaj i prof. S. Grabowska w całej rozciągłości potwierdzają moje intuicje prawne sprzed roku ;-) – pisał na Twitterze polityk.

Eksperci napisali, że zarządzenia „Marszałka Sejmu, ustanawiające obowiązek zasłaniania przy pomocy maseczki ust i nosa przez posłów w budynkach Sejmu, nie mają podstaw prawnych i nie mogą zostać uznane jako źródła obowiązku posłów”.

Prawnicy podparli się m.in. Konstytucją, ustawą z dnia 9 maja 1996 roku o wykonywaniu mandatu posła, ustawą z dnia 5 grudnia 2008 roku o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi i szeregiem innych przepisów, które usiłowano pogwałcić bezprawnym nakazem.

Eksperci uznali, że egzekwowanie tego typu środków „należy uznać za bezprawną ingerencję w sposób wykonywania przez posła mandatu”.

Konstytucjonaliści napisali też wprost, że na podstawie bezprawnych przepisów nie można było legalnie usuwać posłów z sali plenarnej (czyniono tak właśnie w przypadku Grzegorza Brauna).

Polityk Konfederacji dołączył do wpisu zdjęcia tekstu ekspertyzy i źródeł prawnych, na których opierali się eksperci.

Braun prezentuje ekspertyzę. „Przymus zamaskowania posłów jest NIELEGALNY!”

Źródło: PAP/NCzas

48 KOMENTARZE

  1. To są ludzie bez wyobraźni.Nie wierzę ,że wierzą w szmaty i mnie zamordyzmy.Nienawidza ludzi i cieszą się że można im dowalić bo chełpią się władzą.Nie zawsze jednak będą posłami i z uporem barana kręcą również na siebie bat.Beda pod przymusem szczepienia nie wiadomo czym i do końca życia będą wdychać swoje wydaliny.

Comments are closed.