RPA protestuje, ponieważ nie chce być kozłem ofiarnym z powodu mutanta. „Doskonałość naukowa powinna być oklaskiwana, a nie karana”

Koronawirus mutuje na potęgę. Foto: Pixabay
Koronawirus mutuje na potęgę. Foto: Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!

Władze RPA oświadczyły w sobotę, że ich kraj został zbyt dotkliwie „ukarany” za wykrycie tam nowego wariantu koronawirusa, nazwanego przez Światową Organizację Zdrowia Omikron. To reakcja na wprowadzone w wielu krajach zakazów lotów z państw Afryki Południowej.

„Ta ostatnia runda zakazów podróżowania sprowadza się do ukarania RPA za zaawansowane sekwencjonowanie genomu i zdolność do szybszego wykrywania nowych wariantów. Doskonałość naukowa powinna być oklaskiwana, a nie karana” – oświadczył MSZ RPA w komunikacie prasowym.

„Pragniemy zauważyć również, iż nowy wariant wykryto w innych krajach. Każdy z tych przypadków nie ma związku z RPA. Należy zauważyć, że reakcja na te kraje jest radykalnie inna, niż w naszym przypadku” – napisano w komunikacie.

Podkreślono również, iż WHO odradza na razie stosowanie tak radykalnych środków po to, aby faworyzować „naukowe podejście oparte na ryzyku” i że rząd RPA w oczywisty sposób popiera to stanowisko.

W piątek wieczorem minister zdrowia RPA Joe Phaahla potępił natychmiastową reakcję wielu krajów w postaci zamknięcia granic dla mieszkańców RPA. „Niektórzy przywódcy szukają kozłów ofiarnych, aby rozwiązać globalny problem” – powiedział Phaahla i nazwał to „paniką”.

Szereg krajów wprowadziło już ograniczenia dotyczące przylotów obywateli RPA i kilku innych krajów Afryki Południowej, m.in. USA, Niemcy, Włochy, Wielka Brytania, Holandia, Japonia, Czechy, Tajlandia, Wielka Brytania, Katar, Oman, Brazylia, Egipt.

WHO już nadała imię nowemu mutantowi. Ale celowo ominęli jedną literę greckiego alfabetu

NCzas/PAP

9 KOMENTARZE

  1. Kochani, jakim siłom zawdzięczamy świetny rozwój Polski – gospodarczy, społeczny, kulturalny – w ciągu ostatnich 6 lat? Zawdzięczamy to temu, że naród polski sprzągł nierozerwalnie swoje losy i swoją walkę z walką obozu Prawa i Sprawiedliwości, z bohaterską walką z pandemią, z partią, która rozgromi antyszczepionkowców.

  2. i oto chodziło żeby wreszcie czymś porządnie wystraszyć ludzi i zmusić do eliksiru. Od rana przeglądam stacje satelitarne. Dzisiaj większość wiadomości na świecie rozpoczyna się od czarodziejskiego zaklęcia : omikron omikron omikron.

  3. Tak sobie wymyślili kolejną głupotę.trzeba ich zamknąć w wariatkowo bo to się nie skończy.Od zarania dziejów żyjemy z wirusami i żyliśmy normalnie.Zawsze będą nowe mutacje.

  4. Omikron to zemsta kowidiańskich rasistów na Afryce, która nie chce przystąpić do cyrku ze szczepieniami i nawet nie wiedzą, że gdzieś w świecie bawią się w jakąś pandemię paranoi.

  5. Kombinują z tymi mutacjami :) W RPA i Afryce to mają problemy prześladowali, atakowali i pozbyli się białych w tym farmerów a teraz bieda, głód … bo czarnym pracować i uczyć się nie chce za to są skłonni do agresji, przemocy

  6. Alez cyrk. No to juz sie tylko smiac mozna! Naprawde? Naprawde? To juz jest dratwa szyte, to juz jest tak naciagane, ze uposledzony tego nawet nie zaakceptuje ( pomijajac Kanadoli, ci lykaja wszystko ze strachem w pelnych portkach).

Comments are closed.