Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay/Pexels
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay/Pexels
REKLAMA
Grecja zamierza wprowadzić obowiązek szczepień przeciwko COVID-19 dla osób w wieku 60 lat i starszych. Władze zapowiedziały, że nałożą grzywnę w wysokości 100 euro co miesiąc na każdą osobę powyżej 60 roku życia, która się nie zaszczepi.

Mimo zaszczepienia zdecydowanie ponad połowy populacji, w Grecji notowane są rekordowo wysokie liczby nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

Szczepienia i zakażenia w Grecji

Według danych portalu ourworldindata.org, do dnia 28 listopada w pełni zaszczepionych jest blisko 63,5 procent Greków. Co najmniej jedną dawkę szprycy przyjęło 67,7 procent osób.

REKLAMA

Obecnie najwyższy dobowy wynik zanotowano 9 listopada, kiedy wykryto blisko 9 tysięcy przypadków. Wczoraj, 29 listopada, liczba nowych przypadków zakażenia wyniosła blisko 6,7 tysiąca.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

W związku z tym rośnie także dobowa średnia z ostatnich siedmiu dni.  W listopadzie po raz pierwszy od początku mniemanej pandemii przekroczyła najpierw 5, a potem 6 tysięcy, by rekordowo osiągnąć ponad 6,8 tysiąca. Średnia z ostatnich siedmiu dniu wynosi nieco ponad 6,4 tysiąca.

Szpryca albo grzywna

Grecki premier Kyriakos Mitsotakis powiedział, że zmagał się z tą decyzją, ale to było konieczne, aby uchronić ponad pół miliona starszych Greków. Dane z ministerstwa zdrowia pokazują, że właśnie tyle jest osób w wieku powyżej 60 lat, które się nie zaszczepiły.

To cena, którą trzeba zapłacić za zdrowie – powiedział. – Koncentrujemy nasze wysiłki na ochronie naszych współobywateli i z tego powodu ich szczepienia będą od tej pory obowiązkowe – dodał grecki premier na posiedzeniu gabinetu.

Władze zapowiedziały, że nałożą karę grzywny w wysokości 100 euro na każdą osobę powyżej 60 roku życia, która nie została zaszczepiona. Środek ten obowiązywałby każdego miesiąca począwszy od 16 stycznia.

Grecy powyżej 60 roku życia, którzy nie zostali zaszczepieni, muszą do 16 stycznia umówić się na pierwszą dawkę, w przeciwnym razie będą co miesiąc narażeni na grzywnę administracyjną w wysokości 100 euro – powiedział Mitsotakis swojemu gabinetowi.

Nie wiadomo jeszcze w jaki sposób ma to być wyegzekwowane, jednak comiesięczna grzywna w wysokości 100 euro stanowi w przypadku wielu seniorów sporą część emerytury, która średnio wynosi 730 euro.

Segregacja sanitarna

Przypomnijmy, że w połowie listopada premier Grecji ogłosił w telewizyjnym wystąpieniu, że od poniedziałku w kraju będą obowiązywać nowe obostrzenia w związku z rozprzestrzenianiem się Covid-19, w tym zakaz wstępu dla niezaszczepionych do kin, muzeów czy siłowni.

Niezaszprycowani nie wejdą do kin, muzeów czy siłowni. Grecja wprowadza segregację sanitarną

Źródło: Reuters/NCzas

REKLAMA