Mentzen OSTRO: Zbliżamy się małymi krokami do ideału, czyli państwa komunistycznego

Sławomir Mentzen, Konfederacja. Foto: fb/Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen, Konfederacja. Foto: fb/Sławomir Mentzen
Prenumerata Najwyższego Czasu!
Dr Sławomir Mentzen odniósł się na swoim Facebooku do efektów działań polskich władz. Jak podkreślił, tak wysoka inflacja oznacza w praktyce, że Polacy przez miesiąc w roku pracują za darmo. 

„Inflacja za listopad wyniosła już 7,7%. Okazało się, że drukowanie pieniędzy, wprowadzanie kolejnych podatków i regulacji, zwiększanie zasiłków, zniechęcanie do pracy i inwestowania prowadzi do wzrostu cen. No kto mógł się tego spodziewać? Przecież najlepsze modele prognostyczne prezesa NBP Adama Glapińskiego przewidywały znaczący spadek inflacji, a nawet groziły nam deflacją” – ironizował Mentzen.

„Inflacja w okolicy 8% oznacza, że jeden miesiąc w roku pracujemy za darmo. Zbliżamy się w ten sposób małymi krokami do ideału, czyli państwa komunistycznego, gdzie cały rok pracuje się za darmo” – wskazał.

„Na szczęście nie ma się co obawiać. Rząd ma już świetny plan. Należy tylko dodrukować trochę pieniędzy, wydać je na zasiłki mające zrekompensować wzrost inflacji. Kolejny krok to oczywiście ceny maksymalne, które wprawdzie spowodują niedobory, ale które pokonamy kartkami, a nie, przepraszam, oczywiście bonami, za które będziemy kupowali żywność. Wtedy pozostanie tylko wyłapywanie spekulantów, którzy będą sprzedawać spod lady po cenach czarnorynkowych oraz specjalne sklepy, gdzie za żółtymi firankami członkowie partii będą mogli kupić jakieś towary luksusowe” – napisał.

„Wszystko zgodnie z najlepszymi metodami wenezuelskiej szkoły ekonomii. To musi się udać” – skwitował Mentzen.

Przypomnijmy, że inflacja osiągnęła rekordowy w XXI w. poziom 7,7 proc. W porównaniu z ubiegłym rokiem najbardziej podrożały paliwa do prywatnych środków transportu – aż o 36,6 procent. Nośniki energii podrożały o 13,4 procent, a żywność i napoje alkoholowe o 6,4 procent rdr.

Wstaliśmy z kolan. Inflacja najwyższa w XXI wieku [VIDEO]

Czym jest inflacja?

Jak mawiał Milton Friedman, laureat Nagrody Nobla z ekonomii, inflacja jest to ukryty podatek, który można nałożyć bez ustawy. To dzięki niej rośnie minimalnie średnie wynagrodzenie, problem w tym, że rosną też ceny.

Z kolei Ludwig Von Mises wyjaśniał, że „kiedy rząd zwiększa ilość papierowych pieniędzy, rezultatem tego jest to, że siła kupna jednostki pieniądza zmniejsza się i skutkiem tego wzrastają ceny. To nazywa się inflacją”.

„Musimy pamiętać, że na długą metę możemy wszyscy umrzeć i na pewno umrzemy. Ale powinniśmy urządzić nasze ziemskie sprawy na krótką metę, w której mamy żyć, w najlepszy możliwie sposób. I jednym ze środków koniecznym do tego celu jest porzucenie polityki inflacyjnej” – przekonywał Von Mises.

Inflacja jest stanem korzystnym np. dla dłużników, jej przeciwieństwem jest deflacja – stan korzystny dla oszczędzających. Więcej na ten temat w filmiku poniżej:

Źródła: Facebook/nczas.com/mises.pl

27 KOMENTARZE

 1. Pan prywaciarz się myli- w telewizji mówili że inflacja jest przez koronawirusa i Putina, co podniósł ceny gazu. I dlatego chleb drożeje.

 2. Dodatkowo perfidną hipokryzją rządu jest namawianie obywateli do oszczędzania ( np. w PPK ) w warunkach wysokiej inflacji.
  Wywoływanie inflacji jest złodziejstwem w obliczu prawa.

 3. Nie wiem dlaczego nikt nie ogarnia że inflacja to złodziejstwo. Rzeczywista jest dwycufrowa, na oko szacuję że w okolicach 17% (sposób jej obliczania nie obejmuje kilku elementarnych rynków, np energii czy nieruchomości).

  A to w praktyce oznacza że przez dziesięć lat oszczędzając (bo chcesz np domek, albo odkładasz bo wiesz że zakład ubezwłasnowolnień społecznych się rypnie za parę lat) średnio pracujesz dwa za darmo.

  • Pisz: niewielu ogarnia.
   Tak, inflacja to (nie)zwykła kradzież, a do tego powinien znaleźć się i inny paragraf, gdyż jest to wyraźne podważanie zaufania obywatela do państwa.

 4. Inflacja, inflacja… a kursy walut od kilku dni spadają mimo, że jeszcze kilka dni wcześniej szły ostro w górę czyli najpierw kursy odzwierciedlają wzrost inflacji a teraz mamy do czynienia ze spekulacją, czy się mylę? bo nie znam się na tym…

 5. Ten chłopiec nie ma bladego pojęcia o ekonomii. W rzeczywistości obecny rząd stanowi j e d y n ą skuteczną zaporę przed rozwiązaniami komunistycznymi lansowanymi w całej Europie Zachodniej i Stanach. Takiej bariery nie stanowi z pewnością Konfederacja z dominującym w niej nurtem libertariansko- neoliberalnym czyli de facto anarchistycznym i lewackim.

  • Doktor Mentzen, który wg Ciebie ,,nie ma bladego pojęcia o ekonomii” z wiedzy o tejże ekonomii żyje sobie- z tego co wiem- całkiem nieźle. A Ty wybitny ekonomisto forumowy z czego żyjesz? I jak?

   • Doktorat na podrzędnym, nieliczacym się zupełnie uniwersytecie nic nie znaczy. A żyje ten facet z lansowania się w mediach tylko i wyłącznie.

    • A dlaczego Ty nie masz takiego doktoratu, i czemu się nie lansujesz, żyjąc z tego tylko i wyłącznie? Skoro to takie proste, to zamiast pienić się na forach, zacznij to robić. Nie poznał się zły swiat na Twoim talencie do ekonomii?? Pewnie im wszystkim jeszcze pokażesz, co?

     • Tu już pie…sz mocno, bo UMK jest taką uczelnią. Nie wiem jaki jest na niej poziom ekonomii, ale to nie jest takie najważniejsze. Chyba masz spaczenia hamerykańskie, gdzie „Harvard się liczy”.
      Ważnym jest czy absolwent sensownej uczelni ma szerokie horyzonty.
      Na razie widzę Twoje napuszenie, a to akurat może źle świadczyć o Twojej fachowości.

     • „jedyną skuteczną zaporę przed rozwiązaniami komunistycznymi” – nooo, tu pojechałeś… tak jakby u nas takich rozwiązań nie było. Mamy pierwociny najczystszego komunizmu – te różne ++ i arogancja wobec inicjatywy prywatnej. Bo to już nie jest socjalizm.
      Jeśli takich rzeczy nie odróżniasz, to żal z Tobą w ogóle gadać. Może „natemat” będzie bardziej odpowiednim dla Ciebie forum?

 6. @sciepuro
  Jak FED drukuje pieniadze, które rozchodzą się na cały świat to jest to komunizm…
  Jak Glapiński drukuje i jego zasięg rażenia kończy sie gdzies ok 5 km za granicą PL, to jest to zapora przed komunizmem. Tak sobie tłumacz , pisowski „myślicielu” . Libertarianie , neoliberałowie to de facto anarchiści i lewacy……Taaa a ty z Kaczyńskim to skrajna prawica i dlatego w ramach tej wolności trzeba zapłacić ze 100 podatków na obajtków i sie zaszprycować.

 7. …i to w czasie kiedy nie były one rozdawane taśmowo ludziom przypadkowym, którzy po prostu nie znajdują zatrudnienia po ukończeniu studiów i dysponują nadmiarem wolnego czasu po prostu.

  • Nam w ogóle nie imponują papierki. Coś słabo czytasz to forum, a jak słabo czytasz, to głupot nie gadaj, tylko milcz. Wielokrotnie tu padało, że dzisiejsze tytuły są psu na budę.
   Nam po prostu podoba się to, co sobą reprezentuje Pan Sławomir Mentzen.
   Tobie nie? A czy my Ciebie do niego przekonujemy??

   Lecz swoje kompleksy gdzie indziej, co? Nam tu nie smrodź, pliz.

  • Ja mam doktorat i to zdobyty na prawdziwej uczelni. I w czasach kiedy to coś jeszcze naprawdę znaczyło, a nie było czczą rozrywką i zabawą dla zabicia zbyt dużej ilości wolnego czasu wynikającego z braku zajęcia dla rzesz nikomu niepotrzebnych absolwentów „studiów” na pseudo- wyższych uczelniach.

Comments are closed.