6 przypadków Omikrona przełożyło się na 2 tys. osób zamkniętych na kwarantannie

To się nie mieści w głowie... Fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons
To się nie mieści w głowie... Fot. ilustracyjne/fot. Wikimedia Commons
Prenumerata Najwyższego Czasu!
W Szwajcarii wykryto 6 przypadków Omikrona – nowego wariantu koronawirusa. Przełożyło się to na 2 tys. osób, które zamknięto wbrew ich woli na kwarantannie.

Pierwszą potwierdzoną infekcję wariantem koronawirusa Omikron w Szwajcarii stwierdzono w kantonie Zurych, o czym departament zdrowia poinformował 2 grudnia. Także w czwartek władze ds. zdrowia ogłosiły, że pięć przypadków Omikrona wykryto w Bazylei, Genewie i Bernie – podaje w piątek „Neue Zuercher Zeitung” (NZZ).

Jeśli chodzi o przypadek z Zurychu, to wiadomo, że osoba ta przyjechała z RPA 23 listopada, dwa dni później zauważyła u siebie objawy, a 26 listopada poddała się testom na obecność koronawirusa. Oficjalne potwierdzenie zakażenia wariantem Omikron uzyskano 2 grudnia.

– Osoba ta przebywa na kwarantannie, podobnie jak jej cztery osoby kontaktowe – wyjaśnia Jerome Weber, rzecznik kantonalnego departamentu zdrowia. Podkreśla, że fakt, że uzyskanie oficjalnego potwierdzenia rezultatu testu zajęło sześć dni, „wynika z braku doświadczenia z nowym wariantem w Zurychu” i konieczności sekwencjonowania.

Kilka przypadków i aż 2 tysiące osób w izolacji

W przypadku 19-latka z Bazylei z potwierdzoną infekcją wariantem Omikron na kwarantannę musiało się udać blisko 100 osób, z którymi chłopak miał kontakt w ostatnich dniach – cała klasa, a także szkolny chór i orkiestra. W przypadku tego 19-latka, który nie wyjeżdżał za granicę, nie wiadomo, w jaki sposób się zakaził. Chłopak był podwójnie zaszczepiony, a infekcję, którą odkryto u niego podczas przeprowadzanych w szkole rutynowych testów na Covid-19, przechodzi łagodnie.

Kantony Genewa i Vaud poddały kwarantannie w związku z wystąpieniem wariantu Omikron blisko 2000 osób, w tym 1600 dzieci. W czwartek w International School of Geneva wykryto dwa przypadki wariantu Omikron, w wyniku czego kwarantanną objęto wszystkich uczniów i cały personel kampusu. Obydwa te przypadki miały miejsce w jednej rodzinie, która odbyła podróż do RPA – dodaje „NZZ”.

Jak informuje departament zdrowia, obecnie większość infekcji Covid-19 w kraju to wariant delta. Według federalnego Urzędu Zdrowia Publicznego (BAG) od początku pandemii pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa uzyskało w sumie 1 034 666 osób w Szwajcarii i Liechtensteinie, zaś zmarło 11 189 spośród zakażonych.

W ciągu ostatniej doby zgłoszono 9951 nowych infekcji, w związku z Covid-19 zmarło 29 osób.

Segregacja sanitarna w Szwajcarii na mikołajki

Od poniedziałku 6 grudnia w Szwajcarii mają obowiązywać zaostrzone środki bezpieczeństwa w związku z przeciwdziałaniem pandemii, m.in. wymóg posiadania certyfikatu szczepień i noszenia maseczki w pomieszczeniach. O tym „prezencie” na mikołajki zdecydowała Rada Federalna na posiedzeniu w piątek (3 grudnia).

Jednocześnie wszystkie instytucje publiczne, a także imprezy zamknięte i plenerowe, otrzymały możliwość ograniczenia dostępu tylko do osób z grupy 2G (zaszczepieni lub ozdrowieńcy), oraz zniesienia w tej grupie wymogu używania maseczek. Innymi słowy wprowadzono segregację ludzi.

Władze zaleciły też używanie maseczek w firmach, gdzie pracują co najmniej dwie osoby. Wydano też rekomendację do pracy w systemie home office.

„Ponadto Rada Federalna wezwała kantony do podjęcia jeszcze bardziej zdecydowanych działań” – relacjonuje „NZZ.

Jak przypomina, od niedzieli niemiecki rząd federalny będzie traktował Szwajcarię jako kraj wysokiego ryzyka. Oznacza to, że osoba spoza grupy 2G, wjeżdżająca do Niemiec, będzie musiała poddać się 10-dniowej kwarantannie, z której będzie mogła być zwolniona po uzyskaniu negatywnego wyniku testu na Covid-19 nie wcześniej, niż pięć dni po wjeździe. Rozporządzenie nie dotyczy pobytów krótszych, niż 24-godzinne.

Źródło: PAP

3 KOMENTARZE

  1. Ciekawe! Boją się tego omikrona przez to, że im pandemia może zniknąć i koło nosa przejść forsa i nieograniczona władza nad ludźmi? Taki słaby wariant zakończyłby niespodziewanie pandemię a jeszcze tyle szpryc w magazynach

  2. Po co durni ludzie sciagaja aplikacje, QR kody i biegna na test przy byle kichnieciu? Nawet jak sie poszczepili, to powinni bojkotowac te kody, bojkotowac wejscia na scan i pokazac, ze jak beda nas segregowac, to sie im to odbije finasowo. Nie masz kodu w telefonie, nie namierza z kim miales kontakt. Udowodnisz szczepienie zwyklym papierkiem. Jednak glupi czlowiek rosnie wszedzie jak chwast. Nie sieja sam rosnie.

    • Ludzie się boją, tylko dzięki strachowi władza dużo może. Boją się o siebie i bliskich.
      Jednak odwaga to nie brak lęku, lecz działanie pomimo lęku, przełamywanie strachu.

Comments are closed.