Pod znakiem mniemanej pandemii. Podsumowanie wydarzeń ważnych dla kultury i pamięci historycznej w 2021 roku

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
2021 rok przejdzie do historii pod znakiem mniemanej pandemii. Odbyło się kilka wydarzeń przeniesionych z roku ubiegłego – np. XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina. Wiele imprez kulturalnych zrealizowanych zostało online.

Kalendarium najważniejszych wydarzeń dla kultury i pamięci historycznej 2021 roku:

01.02. – Decyzją MKiDN wznowiły działalność – w ścisłym rygorze sanitarnym – zamknięte z powodu mniemanej pandemii koronawirusa muzea i galerie sztuki.

– Muzeum Żołnierzy Wyklętych w Ostrołęce stało się państwową instytucją kultury.

REKLAMA

12.02. – Decyzją MKiDN wznowiły działalność – w ścisłym rygorze sanitarnym – zamknięte z powodu mniemanej pandemii koronawirusa kina, teatry, fiharmonie i opery.

Prenumerata NCZ! z książką GRATIS!

– Laureatem nagrody Specjalnej Orła Jana Karskiego, przyznawanej przez Towarzystwo Jana Karskiego, uhonorowany został Aleksiej Nawalny, „opozycyjny lider Rosji walczący o podstawowe prawa ludzkie i demokratyczną rzeczywistość swej ojczyzny”.

22.02. – Rozpoczął się I Festiwal Kultury Narodowej „Pamięć i Tożsamość” swą nazwą nawiązujący do tytułu ostatniej książki-wywiadu papieża Jana Pawła II, której tematem jest „człowiek – świadek wydarzeń XX wieku, poszukujący tożsamości w spotkaniu z Bogiem i znaczenia słów «Ojczyzna», «Naród», «Europa»”.

17.03. – Śpiewaczka Jadwiga Rappé i dyrygent Jan Łukaszewski zostali uhonorowani Złotymi Fryderykami 2021.

18.03. – Wokalista Krzysztof Krawczyk i pianista jazzowy Adam Makowicz zostali laureatami Złotych Fryderyków 2021 za całokształt osiągnięć artystycznych w kategorii muzyki rozrywkowej i jazzu (Krawczyk zmarł 5 kwietnia w wieku 75 lat).

28.05. – Sejm powołał historyka dr. Karola Nawrockiego na stanowisko prezesa Instytutu Pamięci Narodowej, dotychczasowego dyrektora Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

01.06. – Jan Holoubek, twórca dramatu sensacyjnego „25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy” otrzymał Nagrodę im. Janusza „Kuby” Morgensterna „Perspektywa”.

11.06. – Darnella Frazier, 18-latka, która sfilmowała aresztowanie i zabójstwo George’a Floyda w Minneapolis pod koniec maja 2020 r., otrzymała w piątek specjalną Nagrodę Pulitzera, najbardziej prestiżową nagrodę dziennikarską w Stanach Zjednoczonych.

01.07. – Na Zamku Królewskim w Warszawie wręczono po raz 46. Nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej” – najstarsze i najważniejsze wyróżnienie w dziedzinie kultury tradycyjnej w Polsce, którego organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego. Twórcom, animatorom i badaczom kultury ludowej przyznano w sumie 15 nagród w siedmiu kategoriach.

15.08. – W Święto Wojska Polskiego prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o odbudowie Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

17.09. – W 82. rocznicę sowieckiej napaści na Polskę i w Światowym Dniu Sybiraka, w Białymstoku otwarto Muzeum Pamięci Sybiru. W uroczystości, oprócz przedstawicieli Związku Sybiraków i potomków zesłańców, wzięli udział m.in. prezydent RP Andrzej Duda, b. prezydent Bronisław Komorowski, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i wicepremier, szef resortu kultury Piotr Gliński.

24.09. – W całym kraju odbyły się wydarzenia związane z 200. rocznicą urodzin Cypriana Kamila Norwida.

02.10. – Publicysta Rafał Ziemkiewicz został zatrzymany na lotnisku Heathrow w Londynie gdy przyleciał do Wielkiej Brytanii wraz z żoną i córką, rozpoczynającą studia na Oxfordzie.

08.10. – Akademia Szwedzka ogłosiła laureata Literackiej Nagrody Nobla 2021. Został nim tanzański pisarz Abdulrazak Gurnah.

21.10. – Bruce (Xiaoyu) Liu z Kanady zwyciężył w XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina.

16.11. – MKiDN skierowało do konsultacji publicznych projekt ustawy o symbolach państwowych RP, która ma przede wszystkim dostosować symbole państwowe do wymogów nowych technologii cyfrowych oraz wprowadzić korekty od dawna postulowane przez heraldyków i muzykologów (w przypadku hymnu narodowego).

13.12. – W całym kraju obchodzono 40 rocznicę wprowadzenia stanu wojennego. – Polska cały czas boleje z powodu tamtych czasów i ofiar stanu wojennego. Bardzo wiele rodzin do dziś nie podźwignęło się z tamtej tragedii. Dzieci, które straciły rodziców, wciąż przeżywają traumę – mówił prezydent Andrzej Duda przy tablicy upamiętniającej Grzegorza Przemyka na budynku dawnej komendy MO przy ul. Jezuickiej. – Kiedy zwyciężą ideały „Solidarności”, w trwały sposób zwycięży Polska, a wielkim przegranym będzie Wojciech Jaruzelski, komuniści i ci, którzy chcieli wymazać „Solidarność” – powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas uroczystości w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL. Podkreślił, że „S” była największym dziełem Polaków po II wojnie światowej.

15.12. – Zmniejszenie do 30 proc. limitu miejsc udostępnianych publiczności w kinach, teatrach, filharmoniach i operach, nieudostępnianie miejsc siedzących obok siebie oraz zakaz konsumpcji podczas seansu w kinie – MKiDN wprowadził nowe obostrzenia antycovidowe. Zaznaczono, że „do limitu nie wlicza się osób zaszczepionych przeciwko COVID-19, pod warunkiem okazania przez te osoby unijnego certyfikatu, negatywnego wyniku testu lub zaświadczenia o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19”.

16.12. – Tradycja dywanów kwiatowych na procesje Bożego Ciała została wpisana na Reprezentatywną Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości. To trzeci polski wpis, po szopkarstwie krakowskim wpisanym na listę UNESCO w 2018 i kulturze bartniczej wpisanej w 2020 roku.

27.12. – Prezydent Andrzej Duda zawetował nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji.

Źródło: PAP/NCzas

REKLAMA