Kościół w Polsce. Niedawno świętowano „Dzień Judaizmu”, a teraz zbliża się „Dzień Islamu”

Muzułmanka/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Muzułmanka/Obrazek ilustracyjny/Fot. Pixabay
Prenumerata Najwyższego Czasu!
„Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei” – pod takim hasłem odbędzie się 26 stycznia w Kościele katolickim w Polsce XXII Dzień Islamu. Z powodu obostrzeń sanitarnych główne obchody w tym roku odbędą się w formule online.

Niedawno w polskim Kościele obchodzono „Dzień Judaizmu”, a gwiazdą całego wydarzenia był kontrowersyjny rabin Polski Michael Schudrich, który znany jest z lobbowania za tym, by Polska wypłaciła bezpodstawne odszkodowania za mienie bezspadkowe żydowskim organizacjom zarabiającym na tragedii holokaustu.

Pisaliśmy o tym szerzej: Dzień Judaizmu w polskim Kościele. „Ustanowiony po to, żeby przerabiać myślenie ludzkie”

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest po zakończeniu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan – 26 stycznia. Służy on przezwyciężaniu niechęci i uprzedzeń między chrześcijanami a muzułmanami.

„Podczas centralnych uroczystości, które rozpoczną się o godz. 19.00, przedstawiciele obydwu religii odczytają fragmenty Biblii i Koranu odnoszące się do motta tegorocznego spotkania „Chrześcijanie i muzułmanie: świadkami nadziei” – poinformowała Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Temat rokrocznie wyznacza przesłanie skierowane do muzułmanów przez Papieską Radę ds. Dialogu Międzyreligijnego na zakończenie miesiąca postu, ramadanu.

Wskazano w nim, że doświadczenie lockdownu pokazało, że człowiek potrzebuje nie tylko pomocy Bożej, ale także „wyrazów i gestów solidarności braterskiej, takich jak: czyjś telefon, wiadomość ze słowami pocieszenia i wsparcia, modlitwa, pomoc w kupnie leków czy jedzenia, porada; i po prostu poczucia bezpieczeństwa płynącego z poczucia, że ktoś jest przy nas zawsze w chwilach potrzeby”.

W przesłaniu podkreślono, że tym, czego w tych czasach najbardziej potrzebujemy – to nadziei, która „rodzi się z wiary, że wszystkie nasze problemy i próby mają jakiś sens, cel i wartość, nawet, jeśli zrozumienie ich i znalezienie drogi wyjścia wydaje nam się trudne czy wręcz niemożliwe”.

Autorzy przesłania wskazali, że źródłem nadziei jest ludzkie braterstwo, które „jest czymś uniwersalnym – przekraczającym wszelkie bariery: etniczne, religijne, społeczne czy ekonomiczne”.

„Działając w tym duchu naśladujemy Boga, który dobrotliwie patrzy na ludzkość, którą stworzył” – wyjaśnili.

„My, chrześcijanie i muzułmanie, wezwani jesteśmy do tego, aby nieść nadzieję na życie obecne i życie przyszłe, aby być świadkami, odnowicielami i budowniczymi tej nadziei, szczególnie wobec tych, którzy doświadczają trudu i rozpaczy” – czytamy w przesłaniu.

W czasie obchodów XXII Dnia Islamu zaplanowano m.in. dwugłos chrześcijańsko-muzułmański. „Ze strony katolickiej głos zabierze prof. Eugeniusz Sakowicz, zaś perspektywę muzułmańską przybliży imam Arkadiusz Miernik. Spotkanie, zgodnie z tradycją, zwieńczy znak pokoju” – poinformowała Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów.

Dzień Islamu w Kościele katolickim w Polsce obchodzony jest od 2001 r. Ustanowiono go decyzją Konferencji Episkopatu Polski jako dzień modlitw poświęcony islamowi. Organizację ogólnopolskich obchodów powierzono Radzie Wspólnej Katolików i Muzułmanów oraz Komitetowi ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego KEP.

Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów istnieje od 13 czerwca 1997 r. Powołano ją podczas międzyreligijnego spotkania w ramach Dni Tatarów w Warszawie. Współprzewodniczącym ze strony katolickiej jest prof. Agata Skowron-Nalborczyk, współprzewodniczącym ze strony muzułmańskiej jest Rafał Berger. Sekretarzem generalnym jest Grzegorz Olszewski. Wcześniej regularne modlitwy w intencji pokoju i współdziałania z wyznawcami islamu w świątyniach katolickich w Polsce prowadziła Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości D.O.M.

Źródło: PAP, NCzas

21 KOMENTARZE

 1. A co ze świętowanie zwycięstwa pod Lepanto i wielki Triumf Matki Bożej, której wizerunek przedstawiany jest, gdzie półksiężyc jest przez Nią deptaby, zgodnie z opisem w bibli „niewiasta obleczona w słońce, a księżyc pod jej stopami”

 2. A czy w synagodze obchodzi się dzień kk, bo jakoś nigdy nie słyszałem? A przyjaźń powinna chyba działać w obie strony, no nie?

 3. Za wszystkimi lożami masońskimi, kościołem, systemem walutowym stoją Jezuici. Czas wystawić rachunek watykanowi za okupację Polski.

  • do tego grzeba miec opanowane Urzedy Panstwowe i Sluzby
   ktore niestety sa przez nich opanowane i pilnowane… :( :( :(
   a Rewolucja nie wchodzi w gre bo wiekszosc Narodu oglupiona
   przez nich spi snem Chohola z ,,Wesela ..Wyspianskiego… :( :(

 4. Żydzi talmudyczni nie są żadnymi naszymi starszymi braćmi w wierze- mają diabła za ojca. Islamiści także są siewcami nienawiści do ludzi,więc wiązanie ich z Kościołem Chrystusa jest masońskim wymysłem

 5. Zaiste ciekawy jestem kiedy w KK zaczną obchodzić dzień satanizmu. Malachi Martin coś tam wspominał o czarnej mszy w Watykanie.

 6. JPII odprawial modły wielowyznaniowe, na które zostali nawet afrykanscy szaman czczacy węży zaproszeni, nad tabernakulum w bazylice w Asyżu postawiono posazek buddy, kilka lat później Bóg zniszczył ta bazylika osobiście. Ówczesny prefekt kongreharcji nauki i wiary kard Ratzinger, odmówił wzięcia, udziału w tych modelach wieloeyznaniowych

 7. MOZE O TAK ZAPYTAMY „NAROD WYBRANY” o SWIETO PURIM..wieszanie GOJOW-czyli nas …juz niedlugo…BEDA PUSTE KOSCIOLY i KONIEC RELIGII CHRZESCIJANSKIEJ..allle moze o TO chodzi…SMUTNE

 8. Dzien judaizmu bedzie dopiero 17 stycznia. . Nieprawda jest rowniez , ze kosciol w Polsce obchodzi dzien judaizmu. Obchodza go KAI , KEP i czesc biskupow ze swoimi fredzlami .

 9. A ja bym chciała by Myszka Miki też swoje święto u nas miała, i kotek bury co ostrzy pazury, i Bielsko- Bialski Reksio by nie był osamotniony, uchwalmy im święto zamiast okupanckiemu bydłu

Comments are closed.