Tonga. Prawie cała wyspa zniknęła pod wodą. Fala uderzeniowa dotarła do Polski. Niszczycielska siła wulkanu Hunga Tonga [FOTO/VIDEO]

Erupcja wulkanu Hunga Tonga na Oceanie Spokojnym. Foto: tter
Erupcja wulkanu Hunga Tonga na Oceanie Spokojnym. Foto: tter
REKLAMA

Wybuch wulkanu w archipelagu Tonga na Oceanie Spokojnym był niespodziewany i niszczycielski. Zagrożenie falą tsunami wywołane potężną erupcją minęło, ale teraz dopiero zacznie sie szacowanie strat. Pierwsze zdjęcia satelitarne sugerują, że wiele wysp zniknęło pod wodą.

Wybuch wulkanu na Ocenie Spokojnym odnotowano 14 stycznia archipelagu wysp Tonga na południowym Pacyfiku. Erupcja wywołała podniesienie wód i tsunami, które w nocy soboty na niedzielę uderzyło w wybrzeża m.in. Japonii i obu Ameryk.

Jak podało w sobotę wieczorem IMGW, fala uderzeniowa powstała po wybuchu wulkanu dotarła na Kasprowy Wierch.

REKLAMA

„Ciekawostka: Fala uderzeniowa (ciśnienie powietrza), powstała po wybuchu wulkanu na wyspie Tonga na Pacyfiku, dotarła na Kasprowy Wierch o godzinie 20:23 czasu lokalnego. Widać to na wykresie ciśnienia. Erupcja miała miejsce około 06:00 rano” – podało IMGW.

Na poniższej animacji można zobaczyć jak fala uderzeniowa obiegła niemal całą Ziemię.

Wskutek erupcji wulkanu, na wschodnim wybrzeżu Wysp Samoa, wchodzących częściowo w skład Terytorium Samoa Amerykańskiego, odnotowano podniesienie się poziomu oceanu o ok 70 cm.

Natomiast w nocy z soboty na niedzielę miejscowego czasu wskutek wybuchu w wybrzeże Japonii uderzyło tsunami. Japońska agencja meteorologiczna ostrzegała przed falami, które w niektórych miejscach mogą mieć do trzech metrów wysokości, jednak nie było aż tak źle.

W mieście Amami w południowo-zachodniej części Japonii zaobserwowano już tsunami sięgające 1,2 metra. Mniejsze fale poniżej 1 metra odnotowano na szerokich odcinkach wybrzeży Hokkaido, Kiusiu i Okinawy – podała agencja Kyodo.

Jednak wszystko wskazuje na to, że wybuch był destrukcyjny dla wielu wysp państwa Tonga.

Wyspa wulkaniczna Hunga Tonga, na której doszło do erupcji, w większości pogrążyła się pod wodami oceanu, zostawiając nad powierzchnią tylko skrajne fragmenty swojej lądowej przeszłości.

Poniżej na zdjęciach z systemu satelitarnego Sentinel można porównać stan wyspy sprzed i już po erupcji.

Hunga Tonga przed i po erupcji wulkanu.
Hunga Tonga przed i po erupcji wulkanu.

Także inne mniejsze wyspy nagle zniknęły z obrazów satelitarnych.

Kontakt z wieloma zamieszkałymi wyspami państwa Tonga, położonego na archipelagu o tej samej nazwie, jest utrudniony lub wręcz niemożliwy. Erupcja wulkanu spowodowała uszkodzenie podziemnej sieci kabli telekomunikacyjnych.

Spektakularny wybuch wulkanu i fala tsunami [FOTO/VIDEO]

REKLAMA