Polski Ład. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Polski Ład. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: PAP
Rodziny 4+, zamiast zyskać na nowej uldze, mogą dopłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych podatku, gdy jedno z dorosłych dzieci zarobi niewiele ponad 3 tys. zł – pisze poniedziałkowa „Rzeczpospolita”.

W ramach nowych przepisów podatkowych istnieje kilka ulg, które pozwalają rodzinom z czwórką i więcej dzieci zaoszczędzić na podatku dochodowym.

Takie rodziny mogą uzyskać kwotę wolną od podatku nawet do 231 tys. zł rocznie. Rodzice mogą jednak łatwo stracić do niej prawo.

Wystarczy, że jedno z dzieci jest pełnoletnie i uzyska dochód przekraczający 3089 zł rocznie. Innymi słowy, wkraczającemu w dorosłość nie będzie opłacało się np. w wakacje pójść na miesiąc do pracy czy jakkolwiek dorabiać i zdobywać bezcenne doświadczenie w trakcie roku szkolnego.

Michalkiewicz. The Movie

Gazeta dodaje, że jeśli rodzice korzystali z tej ulgi w ciągu roku, w zależności od swoich dochodów będą musieli zwrócić nawet kilkanaście tysięcy złotych.

Z szacunków Ministerstwa Finansów wynika, że z tej ulgi może skorzystać aż 110 tys. rodziców. Mieli na tym zyskać nawet 335 mln zł. Część rodzin może jednak zwrócić ulgę przez restrykcyjne przepisy – czytamy w „Rz”.

CZYTAJ TAKŻE: