Szczepionka COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Szczepionka COVID-19 - zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Wobec kilkudziesięciu żołnierzy Bundeswehry wszczęto postępowania dyscyplinarne w związku z naruszeniem obowiązku szczepień przeciw Covid-19; od końca listopada odmowa szczepienia jest traktowana jak odmowa wykonania rozkazu – wynika z informacji tygodnika „Spiegel”.

Według wewnętrznego oświadczenia ministerstwa obrony Niemiec obecnie toczy się od 50 do 60 spraw przeciwko żołnierzom, którzy stanowczo odmówili szczepienia.

Po pierwszym rozkazie przełożonego odmowa jest formalnie uznawana za niepodporządkowanie się rozkazowi i stanowi wykroczenie służbowe.

Jeśli żołnierz pozostaje oporny, to według wewnętrznej „rekomendacji działania dla przełożonych dyscyplinarnych” jest to „przestępstwo wojskowe, które jest przekazywane do właściwej prokuratury”.

Michalkiewicz. The Movie

W zasadzie jest to równoznaczne ze zwolnieniem z wojska – twierdzi „Spiegel”.

W ostatnich tygodniach na pierwsze strony gazet trafiło kilku wojskowych odmawiających szczepień. Pewien starszy sierżant groził nawet brutalnymi działaniami w proteście przeciwko obowiązkowym szczepieniom.

On i inni żołnierze pojawiali się również na demonstracjach przeciwników rządowej polityki covidowej. Minister obrony Christine Lambrecht skrytykowała odmawiających szczepień żołnierzy jako niekoleżeńskich i zapowiedziała zdecydowane działania przeciwko nim.

Protesty przynoszą efekt? Niemcy wciskają hamulec. Obowiązek szczepień stoi pod znakiem zapytania