Andrzej Duda i Wołodymyr Zełensky.
Andrzej Duda i Wołodymyr Zełensky. (Fot. Twitter/AndrzejDuda)
Konflikt rosyjsko-ukraiński zaostrza się, a według wielu analiz Rosja w najbliższym czasie może rozpocząć wojskową inwazję. Prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim zapewnił, że Polska stoi po stronie Ukrainy.

Duda i Zełensky spotkali się w Wiśle, gdzie rozmawiali m.in. o dyplomatycznych działaniach, bezpieczeństwie Ukrainy i relacjach dwustronnych.

Po zakończeniu rozmów prezydent Duda zamieścił na Twitterze wpis, w którym zapewnił o wsparciu dla Ukrainy oraz zdecydowanym sprzeciwie wobec rosyjskich planów zakładających odbudowanie strefy wpływów sprzed rozpadu ZSRR.

„Przekazałem Prezydentowi Zełenskiemu, że Ukraina może liczyć na wsparcie naszego Kraju. Polska odrzuca koncepcję stref wpływów i opowiada się za pełną integracją euroatlantycką Ukrainy. Bardzo dziękuję za tę cenną wizytę i konstruktywne konsultacje” – napisał Duda na Twitterze.

Michalkiewicz. The Movie

Jak relacjonował po zakończeniu konsultacji w Wiśle prezydencki minister Jakub Kumoch poruszono też kwestie gazociągu Nord Stream 2, tranzytu dostaw przez Ukrainę do Polski i sytuacji na Białorusi. Kumoch podkreślał, że wszelka agresja na Ukrainę, mała czy duża, będzie miała dla Rosji dużą cenę, przede wszystkim w postaci sankcji. Poinformował, że zostanie uruchomiony specjalny kanał kontaktów między prezydentami Polski i Ukrainy.

Ukraina. Siły zbrojne przeprowadziły ćwiczenia z odparcia ataku. Wywiad: z Rosji do Donbasu przywieziono broń i trwa nabór najemników