Podziemny Krąg (
Podziemny Krąg ("Fight Club") 1999 rok
Film Podziemny Krąg („Fight Klub”) uznawany przez krytyków kina za klasyk, pojawił się właśnie w ofercie chińskiego serwisu streamingowego. Film przeznaczony dla odbiorcy z komunistycznych Chin został jednak ocenzurowany – jego zakończenie całkowicie różni się od oryginalnego.

W oryginale z 1999 roku główny bohater (w tej roli Edward Norton) zabija swoje wyimaginowane alter ego, Tylera Durdena (Brad Pitt), a następnie z bohaterką graną przez Helenę Bonham Carter obserwuje eksplodujące budynki, co miałby oznaczać, że jego plan ataku terrorystycznego powiódł się (choć może być to tylko wytwór jego wyobraźni).

Anarchistyczne i antypaństwowe przesłanie z końcówki filmu nie przeszło jednak przez chińską cenzurę, która postanowiła dać wyraźnie znać, że na końcu zawsze górą jest państwo. Zamiast finałowej sceny chińscy widzowie, którzy obejrzą film na platformie streamingowej Tencent Video, zobaczą więc czarną planszę z napisami:

„Przy pomocy wskazówki przekazanej przez Tylera policja szybko rozpracowała cały plan i aresztowała wszystkich przestępców, skutecznie zapobiegając wybuchowi bomby” i „Po procesie Tyler został umieszczony w zakładzie dla obłąkanych na leczenie psychologiczne. Został zwolniony ze szpitala w 2012 roku”.

Michalkiewicz. The Movie

Niektórzy żartują z cenzury, bo duża część Chińczyków zna oryginał i zauważa tu ingerencję cenzorów. Inni krytykują zabieg.

– Prawdopodobnie w „Ocean’s Eleven” wszyscy zostaliby aresztowani. Cała rodzina „Ojca Chrzestnego” trafiłaby za kratki – pisze jeden z użytkowników chińskich mediów społecznościowych.

Poprzednio głośno było o podobnej sprawie przy okazji wpuszczenia na chiński rynek filmu „Lord of War” („Pan Życia i Śmierci”). W oryginale główny bohater (Nicolas Cage) unika więzienia i w dalszym ciągu handluje bronią. Jednak w wersji dodanej na Tencent Video, krótszej o 30 minut, zakończenie zastąpiono, tak jak w przypadku „Podziemnego Kręgu”, czarną planszą z wyjaśnieniem, że handlarz bronią „przyznał się w sądzie do wszystkich oficjalnie zarzuconych mu przestępstw i został skazany na dożywocie”.

Tymczasem również w Europie sprawy zaczynają iść w bardzo niepokojącym kierunku. Pisaliśmy ostatnio o uniwersytecie w Wielkiej Brytanii, który ostrzega swoich uczniów przed czytaniem „1984” Orwella…

Uniwersytet ostrzega studentów przed czytaniem tej książki

Źródło: „Wirtualne Media”.