Uchwała ws. Ukrainy: 456 posłów ZA, tylko jeden Grzegorz Braun PRZECIW. Poseł Konfederacji wyjaśnia swoją decyzję [FOTO]

Flaga Polski i Ukrainy fot. euromaidanpress.com
Flaga Polski i Ukrainy fot. euromaidanpress.com
REKLAMA
Sejm RP przyjął uchwałę ws. wezwania państw członkowskich NATO oraz Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej. Przeciwny uchwale był jedynie Grzegorz Braun. Wytłumaczył, dlaczego.

„Apelujemy do rządów państw NATO i UE o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny; Sejm RP wyraża sprzeciw wobec polityki Federacji Rosyjskiej, godzącej w prawo międzynarodowe oraz burzącej ład i pokój w Europie” – głosi fragment uchwały.

Uchwała, oprócz solidarności z Ukrainą, wymierzona jest także w projekt Nord Stream 2. Z treścią uchwały można zapoznać się poniżej.

REKLAMA

Uchwała Sejmu ws. Ukrainy – pełna treść

Uchwała Sejmu ws. Ukrainy - pełna treść.
Uchwała Sejmu ws. Ukrainy – pełna treść.

Debata w Sejmie nad uchwałą ws. Ukrainy odbyła się w środę. Większość partii była zgodna co do jej treści. Krytycznie podchodziła jedynie Konfederacja, jednocześnie nie wskazując, jak zagłosuje.

Robert Winnicki mówił, że „państwo, które ma tak potężny konflikt graniczny z Rosją jak kwestia Krymu, do NATO nie będzie przyjęte nie tylko w ciągu lat, ale przez dekady”. Podkreślił, że Polska, choć powinna potępić działania Rosji, winna zająć się miedzy innymi stanem swojej armii.

Z kolei Dobromir Sośnierz przekonywał, że „nie da się robić polityki tylko poprzez używanie apeli”.

„To już czasem lepiej nic nie robić i nic nie mówić, niż tylko 'Brukselo pomóż, Brukselo sankcje’. Nasza polityka musi być suwerenna, a nie lewarować się apelami do Brukseli” – mówił.

Ostatecznie projekt uchwały poparło 456 posłów, przeciw był tylko poseł Konfederacji – Grzegorz Braun. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Braun wytłumaczył na Twitterze, dlaczego zagłosował przeciwko. W skrócie – uważa, że Polska w zamian za uchwałę powinna otrzymać chociażby gwarancję odblokowania transportu kolejowego (Ukraina blokuje część tranzytu od ok. dwóch miesięcy) czy zaprzestanie gloryfikacji banderowców.

Na piątek z kolei prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji na Ukrainie.

REKLAMA