Flaga Polski i Ukrainy fot. euromaidanpress.com
Flaga Polski i Ukrainy fot. euromaidanpress.com
Sejm RP przyjął uchwałę ws. wezwania państw członkowskich NATO oraz Unii Europejskiej do wsparcia Ukrainy w obliczu agresji Federacji Rosyjskiej. Przeciwny uchwale był jedynie Grzegorz Braun. Wytłumaczył, dlaczego.

„Apelujemy do rządów państw NATO i UE o udzielenie wszechstronnego wsparcia Ukrainie, która znalazła się w obliczu wojny; Sejm RP wyraża sprzeciw wobec polityki Federacji Rosyjskiej, godzącej w prawo międzynarodowe oraz burzącej ład i pokój w Europie” – głosi fragment uchwały.

Uchwała, oprócz solidarności z Ukrainą, wymierzona jest także w projekt Nord Stream 2. Z treścią uchwały można zapoznać się poniżej.

Uchwała Sejmu ws. Ukrainy – pełna treść

Uchwała Sejmu ws. Ukrainy - pełna treść.
Uchwała Sejmu ws. Ukrainy – pełna treść.

Debata w Sejmie nad uchwałą ws. Ukrainy odbyła się w środę. Większość partii była zgodna co do jej treści. Krytycznie podchodziła jedynie Konfederacja, jednocześnie nie wskazując, jak zagłosuje.

Michalkiewicz. The Movie

Robert Winnicki mówił, że „państwo, które ma tak potężny konflikt graniczny z Rosją jak kwestia Krymu, do NATO nie będzie przyjęte nie tylko w ciągu lat, ale przez dekady”. Podkreślił, że Polska, choć powinna potępić działania Rosji, winna zająć się miedzy innymi stanem swojej armii.

Z kolei Dobromir Sośnierz przekonywał, że „nie da się robić polityki tylko poprzez używanie apeli”.

„To już czasem lepiej nic nie robić i nic nie mówić, niż tylko 'Brukselo pomóż, Brukselo sankcje’. Nasza polityka musi być suwerenna, a nie lewarować się apelami do Brukseli” – mówił.

Ostatecznie projekt uchwały poparło 456 posłów, przeciw był tylko poseł Konfederacji – Grzegorz Braun. Nikt nie wstrzymał się od głosu.

Braun wytłumaczył na Twitterze, dlaczego zagłosował przeciwko. W skrócie – uważa, że Polska w zamian za uchwałę powinna otrzymać chociażby gwarancję odblokowania transportu kolejowego (Ukraina blokuje część tranzytu od ok. dwóch miesięcy) czy zaprzestanie gloryfikacji banderowców.

Na piątek z kolei prezydent Andrzej Duda zwołał posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego ws. sytuacji na Ukrainie.