Kanada. Premier Trudeau pozytywny. „Czasami, mając COVID czujesz się jakbyś został potrącony przez ciężarówkę”

Justin Trudeau oraz
Justin Trudeau oraz "Konwój Wolności" w Kanadzie. / foto: PAP (kolaż)
REKLAMA
Kanadyjski premier Justin Trudeau poinformował w poniedziałek 31 stycznia o uzyskaniu pozytywnego wyniku testu na koronawirusa. Informację tę skomentował dr David Samadi, nawiązując do masowych protestów, które mają miejsce w Kanadzie.

„Dziś rano test na obecność COVID-19 dał wynik pozytywny. Czuję się dobrze – i w tym tygodniu będę nadal pracować zdalnie, przestrzegając wytycznych dotyczących zdrowia publicznego. Wszyscy, proszę, zaszczepcie się i wzmocnijcie”, napisał na Twitterze Trudeau.

Pod postem kanadyjskiego premiera pojawiło się wiele odpowiedzi. „Czasami, mając COVID czujesz się jakbyś został potrącony przez ciężarówkę”, napisał dr David Samadi.

REKLAMA

Dr Samadi nawiązał tym samym oczywiście do protestów przeciw covidowym obostrzeniom i obowiązkowi szczepień, które mają miejsce w Kanadzie, a które zostały zapoczątkowane przez konwój wolności, początkowo wymierzony tylko w obowiązkowe szczepienia przeciwko Covid-19 dla kierowców ciężarówek.

Protesty w Kanadzie, premier z rodziną ewakuowani

Przypomnijmy, że premier został wraz z rodziną ewakuowany przez służby specjalne ze stołecznego mieszkania w obawie o jego bezpieczeństwo. Wcześniej nazwał protestujących „małą mniejszością z marginesu”.

Czytaj więcej: Premier z rodziną ewakuowani

W niedzielę, tysiące ludzi i setki ciężarówek, drugi dzień blokowały centrum Ottawy, manifestując sprzeciw wobec restrykcji pandemicznych. Jest to prawdopodobnie jeden z największych protestów w historii Kanady.

Czytaj więcej: Tysiące ludzi i setki ciężarówek. Centrum Ottawy zablokowane w proteście przeciw covidowym obostrzeniom i obowiązkowi szczepień [VIDEO]

Konwój Wolności na początku był reakcją na decyzję rządu federalnego o nałożeniu obowiązku szczepienia przeciw Covid-19 dla kanadyjskich kierowców ciężarówek transgranicznych. Stawia ona wymóg, aby ci, którzy nie są zaszczepieni, zostali poddani kwarantannie po powrocie do Kanady. Stany Zjednoczone nałożyły podobny obowiązek, a nieszczepieni tirowcy również muszą poddać się kwarantannie podczas wjazdu do kraju.

Potem protest przerodził się w pospolite ruszenie Kanadyjczyków w walce o przywrócenie praw z karty Praw i Wolności Człowieka. Protestujący zebrali ponad 8 mln dolarów na GoFundMe. W zbiórce wzięło udział ponad 100 tys. darczyńców.

Źródło: PAP/NCzas

REKLAMA