Polska szykuje się do przyjęcia uchodźców oraz rannych. Powstają punkty recepcyjne, szpitale zwalniają miejsca

Obywatele Ukrainy w pierwszych godzinach wojny.
Obywatele Ukrainy w pierwszych godzinach wojny. (Fot. PAP/Abaca)
REKLAMA
W ciągu najbliższych godzin przy granicy z Ukrainą powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców z Ukrainy. Pojawiają się doniesienia o zwalnianiu łóżek w przygranicznych szpitalach. Polska szykuje się na różne scenariusze. Niemcy zapowiadają pomoc.

Jak poinformował wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker, w najbliższych godzinach w województwach lubelskim i podkarpackim, tuż przy granicy z Ukrainą, powstanie osiem punktów recepcyjnych dla uchodźców wojennych.

W punktach tych mają być stanowiska Straży Granicznych, urzędów wojewódzkich oraz pomoc w postaci wyżywienia, opieki lekarskiej i informacji dla uchodźców.

REKLAMA

Szefernaker zwrócił uwagę, że część Ukraińców będzie szukało bezpiecznego miejsca wśród rodaków, którzy już są legalnie w Polsce, a dla części Polska będzie krajem tranzytowym do Stanów Zjednoczonych lub krajów Europy Zachodniej.

„Ci, którzy będą bez żadnych perspektyw na dalsze funkcjonowanie na terenie Unii Europejskiej, po prostu będą mieli zapewnione to miejsce w punktach recepcyjnych” – dodał.

Wyjaśnił, że to punkty tymczasowe. Jak zaznaczył, jeżeli po przejściu tego punktu uchodźca wojenny będzie potrzebował wsparcia RP, takie wsparcie również zostanie mu zapewnione. Według wiceministra rząd ma przygotowane miejsca, do których będzie można takie osoby przenieść.

„Jesteśmy gotowi pomóc naszym sąsiadom, aby znaleźli miejsce w Polsce. W zależności od tego, jaka będzie potrzeba, będziemy kolejne etapy planu zarządzania kryzysowego realizowali” – podkreślił wiceszef MSWiA.

Zwalniane miejsca w szpitalach

Jak podaje z kolei lekarz Szymon Suwała, część polskich szpitali zamyka się już na oficjalne przyjęcia, a niektórych pacjentów przewozi do innych placówek. W ten sposób szykowane są miejsca na wypadek przyjęcia ewentualnych rannych z Ukrainy.

„Docierają do mnie informacje, że część polskich szpitali już zamyka się oficjalnie na przyjęcia, przewozi aktualnych pacjentów do innych szpitali i oczekuje na pierwszych rannych i wymagających pomocy z Ukrainy. Wygląda na to, że wojna już do nas dociera – tak czy inaczej” – pisze lekarz.

Niemcy zapowiadają pomoc

Ministerstwo spraw wewnętrznych Niemiec zadeklarowało, że udzieli Polsce pomocy w razie masowego napływu uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA