Ustawa o obronie ojczyzny. Bosak do Kaczyńskiego: „Co się zmieniło, panie prezesie?” [VIDEO]

Krzysztof Bosak. / foto: screen YouTube: Sejm RP
Krzysztof Bosak. / foto: screen YouTube: Sejm RP
REKLAMA
W Sejmie odbyło się pierwsze czytanie ustawy o obronie Ojczyzny. Poseł Konfederacji Krzysztof Bosak zwrócił się do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z zapytaniem, dlaczego Polska nie będzie starać się o udział w NATO-wskim programie Nuclear Sharing.

Ustawa o obronie Ojczyzny ma wejść w życie 1 lipca 2022 roku, ale najpierw musi zostać przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta.

Projekt znosi 14 innych ustaw, zakłada zwiększenie wydatków na polską armię, wprowadzenie nowych możliwości jej finansowania i wprowadzenie „dobrowolnej, zasadniczej służby wojskowej”.

REKLAMA

„Dobrowolna, zasadnicza służba” wojskowa ma się składać z dwóch etapów. Jak tłumaczył szef MON Mariusz Błaszczak, pierwszy etap ma składać się z 28-dniowego przeszkolenia, a drugi z 11-miesięcznej służby w Wojsku Polskim.

 Jeżeli po tych 12 w sumie miesiącach żołnierz zdecyduje się na to, żeby być żołnierzem zawodowym, to ma otwartą drogę do tego, żeby taką służbę pełnić. Jeżeli zrezygnuje, to mamy wtedy przeszkolonego rezerwistę – mówił Błaszczak.

Bosak krytykuje Morawieckiego

Podczas pierwszego czytania w Sejmie ustawy o obronie Ojczyzny poseł Konfederacji Krzysztof Bosak z satysfakcją przyjął fakt, że „po ponad 6 latach rządów Prawa i Sprawiedliwości pojawił się wreszcie projekt reformujący ustawodawstwo regulujące organizację obrony w Polsce”.

Konfederacja jest za tym, żeby polska armia były silna, dobrze zaopatrzona, dobrze wytrenowana, aby miała organizowane ćwiczenia nie według scenariusza, ale takie, które są rzeczywistym testem logistycznych i obronnych zdolności polskiego wojska, aby miała dobre systemy cyberbezpieczeństwa, dobry wywiad, dobry kontrwywiad i dobrą współpracę z sojusznikami – mówił Bosak.

Przypomniał także niedawne słowa premiera Mateusza Morawieckiego, który stwierdził, że liczy na „silną armię europejską”. Bosak ocenił, że wprowadza to niepotrzebne zamieszanie.

Wypowiedź sprzed kilku dla dla niemieckiej prasy o budowaniu euroarmii jest podbiciem na forum Unii Europejskiej, gdzie większość państw członkowskich to nasi sojusznicy w NATO, narracji tych, którzy nie chcą współpracy w ramach NATO, a chcą współpracy w ramach alternatywnej struktury. Nie potrzebujemy, w momencie kiedy pan minister przedstawił ten projekt ustawy, wprowadzania tego typu zamieszania przez pana premiera – wskazywał poseł Konfederacji.

Bosak do Kaczyńskiego: Co się zmieniło?

Bosak odniósł się także do wypowiedzi prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który mówił, iż Polska będzie się starać o nowoczesne uzbrojenie, ale za wyjątkiem broni nuklearnej.

Przypomniał, że polski ambasador przy NATO w Brukseli, Tomasz Szatkowski zapowiadał jakiś czas temu, że w sprawie udziału Polski w NATO-wskim programie Nuclear Sharing konkretne kroki są rozważane.

Co się zmieniło, panie ministrze? Co się zmieniło, panie prezesie? Co się zmieniło, panie premierze? Być może nie zostaniemy włączeni, tak jak postuluje Konfederacja, w program NATO Nuclear Sharing. Ale czy my sami mamy mówić, czego nie dostaniemy i czego nie chcemy? To nie jest nasza rola. Naszą rolą jest to, żebyśmy prezentowali to, czego chcemy, i o to walczyli. Obecny kontekst chyba powinien nam ułatwiać zdobywanie dostępu do najbardziej zaawansowanych NATO-wskich systemów i używania ich przez polską armię przy dobrej współpracy – wskazywał Bosak.

Były kandydat na prezydenta zaapelował także, by przyjąć poprawki Konfederacji regulujące prawo dostępu Polaków do broni.

Jeżeli chodzi o przedstawione przepisy, popieramy uporządkowanie przepisów, popieramy wzrost liczebności armii, popieramy wzrost nakładów. Dopracowania wymaga masa niejasności i niekonsekwencji w tej ustawie. Będziemy nad tym pracować w komisji. Będziemy także składać poprawki do ustawy i do konstytucji regulujące prawo dostępu do broni, które w tej chwili jest bezprawnie Polakom limitowane. A jak to się kończy, widzimy w tej chwili na Ukrainie. Przeszkolony obywatel to dobry żołnierz, to dobry rezerwista – zakończył wystąpienie na mównicy sejmowej Bosak.

REKLAMA