Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odpowiedzi na kryzys w jego państwie, który spowodował zbrodniczy atak Rosji, wprowadza wolnościowe reformy. Polscy wolnościowcy stawiają ukraińskiego przywódcę za przykład.
„Prezydent Ukrainy „wziął za mordę i wprowadził liberalizm”” – czytamy na profilu partii KORWiN na platformie Twitter.
„Będzie zamiast VAT i dochodowego, stawka 2% od obrotu oraz uproszczenie księgowości. Dla małych firm dobrowolna wpłata 1 podatku. Znoszą również wszystkie kontrole dla wszystkich firm. Tak się buduje gospodarkę!” – piszą dalej wolnościowcy.
Prezydent Ukrainy "wziął za mordę i wprowadził liberalizm" 😉. Będzie zamiast VAT i dochodowego, stawka 2% od obrotu oraz uproszczenie księgowości. Dla małych firm dobrowolna wpłata 1 podatku. Znoszą również wszystkie kontrole dla wszystkich firm. Tak się buduje gospodarkę! pic.twitter.com/vqkMsSjzDa
— Partia KORWiN (@Partia_KORWiN) March 16, 2022
Sprawę w dłuższym wpisie na Facebooku skomentował także znany libertarianin – Jacek Sierpiński.
– Władze ogarniętej wojną Ukrainy zapowiadają coś zupełnie przeciwnego niż zwykle robią państwa w takiej sytuacji: zamiast zwiększania podatków i narzucania dodatkowych regulacji – zniesienie kontroli działalności gospodarczej oraz zastąpienie VAT (dotychczasowa standardowa stawka 20%) i podatku dochodowego (dotychczasowa standardowa stawka 18%) pojedynczym podatkiem w wysokości 2% od przychodu z uproszczoną księgowością, przy czym małe przedsiębiorstwa mają go płacić dobrowolnie – pisze na Facebooku Sierpiński.
– Jest to krok w kierunku zmniejszenia tak przymusowej biurokracji w gospodarce i związanych z nią kosztów, jak i przymusowych obciążeń fiskalnych. Owszem, może się zdarzyć, że pewne podmioty na tym stracą, ale gdyby takie coś nastąpiło w Polsce, to wpływy z 2% podatku przychodowego od przedsiębiorstw zatrudniających 10 lub więcej pracowników wyniosłyby zaledwie kilkadziesiąt miliardów złotych – dodaje wolnościowiec i powołuje się na dane GUS-u.
– Czyli ogólnie obciążenie podatkowe przedsiębiorstw (będące jednym z czynników wpływających na ceny towarów) powinno zmaleć kilkukrotnie – dodaje.
Na koniec Sierpiński pisze: – Miejmy nadzieję, że wojna wkrótce się skończy, Ukraina ocali swoją niepodległość i jej mieszkańcy będą mogli skorzystać z większej wolności gospodarczej, tworząc bogactwo w warunkach pokoju.
Przypomnijmy, że również rywal Zełenskiego, Władimir Putin, postanowił w dobie kryzysu wprowadzić kilka wolnościowych zmian:
Wolnościowa odpowiedź Putina na sankcje? Częściowo, bo bieda zajrzała mu w oczy
Źródło: NCzas