Szef ukraińskiego MSZ o sytuacji pod Kijowem: „Rosyjskie wojska celowo dokonały masakry ludności cywilnej” [FOTO/VIDEO]

Szef ukraińskiego MSZ, Dmytro Kuleba.
Szef ukraińskiego MSZ, Dmytro Kuleba. (Zdj. PAP)
REKLAMA
Rosyjskie wojska celowo dokonały masakry ludności cywilnej w Buczy pod Kijowem – ocenił w niedzielę szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, apelując do państw grupy G7 o nałożenie nowych stanowczych sankcje na Rosję, w tym embarga na rosyjską ropę, gaz i węgiel.

„Masakra buczańska była zamierzona. Celem Rosjan jest wyeliminowanie tylu Ukraińców, ilu będą mogli. Musimy ich powstrzymać i wyrzucić. Żądam nowych niszczycielskich sankcji G7 natychmiast” – napisał Kułeba na Twitterze.

Wśród sankcji wymienił embargo na rosyjską ropę, gaz i węgiel, zamknięcie portów dla rosyjskich statków i towarów oraz odłączenie wszystkich rosyjskich banków od systemu SWIFT.

REKLAMA

Kułeba dołączył do wpisu zdjęcia przestawiające zabitych przez rosyjskie wojska cywilów z Buczy, podkijowskiej miejscowości wyzwolonej w piątek przez siły ukraińskie.

Przypomnijmy, że na opuszczonych przez Rosjan terenach obwodu kijowskiego dokonano makabrycznych odkryć.

Burmistrz podkijowskiego miasta Bucza, Anatolij Fiodoruk, powiedział agencji AFP, że „pochowali już 280 osób w masowych grobach”, odkąd armia ukraińska odzyskała kontrolę nad tym kluczowym miastem.

Według relacji świadków „mocno zniszczone ulice miasta są zaśmiecone trupami.” Widać to też było na pierwszych filmach, które nakręcono po opuszczeniu miasta przez Rosjan.

W pobliżu Motyżyna odkryto częściowo przysypane ziemią zwłoki rozstrzelanych cywilów, mężczyzn i kobiet. Według wstępnych informacji to miejscowa sołtys Olga Suchenko, wraz z rodziną. Zostali porwani 23 marca. Ciało jej męża Iwana odkryto ze śladami tortur w studzience kanalizacyjnej.


CZYTAJ WIĘCEJ: Obwód Kijowski wyzwolony. Coraz więcej dowodów na zbrodnie wojenne Rosjan


Źródła: PAP/NCzas

REKLAMA