Od lewej: minister obrony Serbii Aleksandar Vulin, w środku prezydent tego kraju Aleksandar Vucić. / Fot. PAP/EPA
Od lewej: minister obrony Serbii Aleksandar Vulin, w środku prezydent tego kraju Aleksandar Vucić. / Fot. PAP/EPA
REKLAMA
Chiny w sobotę przekazały Serbii systemy przeciwlotnicze HQ-22 – poinformowała agencja Associated Press. Uzbrojenie dostarczono do Belgradu sześcioma wojskowymi samolotami transportowymi Y-20. Serbia będzie pierwszym państwem w Europie wykorzystującym chińskie kompleksy rakietowe.

Operacja przeprowadzona przez Chiny na tak dużą skalę, obejmująca transport systemów przeciwlotniczych w przestrzeni powietrznej co najmniej dwóch państw NATO (Turcji i Bułgarii), dowodzi rosnących możliwości militarnych Chin, a także ich globalnych ambicji – oceniła AP.

Wskazała również, że rozbudowa serbskiego potencjału wojskowego może stanowić potencjalne zagrożenie dla stabilności na Bałkanach – w szczególności w kontekście napiętych stosunków Belgradu z nie uznawanym przez Serbię Kosowem.

REKLAMA

Prezydent Serbii Aleksandar Vucić nieformalnie potwierdził zakup chińskich systemów. – We wtorek lub środę zaprezentujemy najnowszą dumę serbskiej armii – zapowiedział Vucić, cytowany przez Associated Press.

Kontrakt na dostawy HQ-22 miał zostać zawarty w 2019 roku. Rok później Pekin dostarczył serbskiej armii drony bojowe Pterodactyl-1 (znane w Chinach jako Wing Loong), zdolne do rażenia celów bombami i rakietami, a także prowadzenia działań rozpoznawczych.

W 2020 roku Stany Zjednoczone ostrzegły rząd w Belgradzie przed zakupem chińskich kompleksów rakietowych. W świetle starań Serbii o akcesję do Unii Europejskiej Waszyngton wskazał na potrzebę współpracy Belgradu z zachodnimi partnerami również w sferze wojskowej.

Serbskie ministerstwo obrony nie odpowiedziało na prośbę AP o komentarz w tej sprawie. Agencja podkreśliła, że rząd w Belgradzie poparł rezolucje Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych, potępiające agresję Rosji na Ukrainę. Serbia nie dołączyła jednak do grona państw, które nałożyły sankcje na Moskwę.


Czytaj także: Jedyni w Europie. To państwo odmówiło dołączenia do międzynarodowych sankcji


Chińskie systemy rakietowe HQ-22 są porównywane do amerykańskich kompleksów Patriot i rosyjskich S-300, lecz mają mniejszy zasięg – wersja eksportowa, znana jako FK-3, może razić cele oddalone maksymalnie o 150 km (samoloty, śmigłowce, drony, rakiety balistyczne i manewrujące). Pozwala na jednoczesne naprowadzanie do 12 pocisków na maksymalnie sześć celów.

Źródło: PAP

REKLAMA