Premier Mateusz Morawiecki i "Pelagia" z Kabaretu TEY. / foto: YouTube (kolaż)
REKLAMA
Odcięcie gazu przez Rosję nie jest dla nas poważnym zagrożeniem; mamy nie tylko odpowiednie zapasy, ale przede wszystkim od lat zabezpieczone dostawy z różnych źródeł – zapewnił premier Mateusz Morawiecki w opublikowanym w sobotę w mediach społecznościowych podcaście. Twierdził też, że Polska to „państwo sprawne i sprawcze, na które Polacy mogą liczyć”.

W środę od godz. 8 czasu polskiego rosyjski Gazprom całkowicie wstrzymał dostawy gazu do Polski w ramach kontraktu jamalskiego. Spółka informowała, że powodem jest odrzucenie przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) płatności za gaz w rublach.

Tematowi dostaw gazu najnowszy odcinek swego podcastu poświęcił premier rządu warszawskiego Mateusz Morawiecki. Podkreślił m.in., że obecnie w Europie dokonuje się „olbrzymi postęp technologiczny, który prędzej czy później doprowadzi do tego, że rosyjski gaz i rosyjska ropa przestaną mieć znaczenie”.

REKLAMA

– Rosja miała przed sobą dwie drogi – albo wybrać modernizację i rozwój, normalną współpracę z innymi państwami, albo trzymać się kurczowo starych rozwiązań. I niestety wybrała tę drugą drogę – ocenił.

Jak dodał, prezydent Rosji Władimir Putin „jasno pokazał Europie, że nawet nie zamierza rywalizować z nią ekonomicznie, a o swoje interesy zadba przy użyciu czołgów i rakiet”. – I dziś stoimy przed wyborem – albo ulegniemy temu szantażowi, albo wreszcie wybijmy się na niepodległość od rosyjskich węglowodorów – podkreślił.

Według niego, „Polska pod rządzami Prawa i Sprawiedliwości wybrała drogę suwerenności energetycznej już dawno temu”. – Dlatego dziś odcięcie gazu przez Rosję nie jest dla nas poważnym zagrożeniem. Mamy nie tylko odpowiednie zapasy, ale przede wszystkim od lat zabezpieczone dostawy z różnych źródeł – zapewniał szef rządu warszawskiego.

Jego zdaniem, w tej sprawie „cichym bohaterem” jest pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, który – jak mówił premier – „od początku pilotował polską dywersyfikację dostaw węglowodorów”. – To nie jest wdzięczna praca – to wysiłek obliczony na lata – pełne żmudnych negocjacji, ustaleń, spełniania norm środowiskowych, parametrów technicznych, wreszcie samej budowy – dodał.


CZYTAJ TAKŻE: Naimski szczery do bólu: „Prąd drożeje i będzie drożał. Co najmniej do 2030 roku”


Morawiecki przypomniał, że na dywersyfikację źródeł dostaw surowców energetycznych składają się m.in. gazoport w Świnoujściu, interkonektory gazowe łączące Polskę z sąsiednimi krajami oraz rozbudowany w ostatnich latach Naftoport w Gdańsku. Pod koniec tego roku ukończony ma zostać z kolei gazociąg Baltic Pipe; budowany jest ponadto pływający terminal LNG w Gdańsku.

– Dzięki tym wszystkim inwestycjom polskie rodziny i polskie firmy mogą dziś spać spokojnie – ciepło w polskich domach czy gaz w kuchenkach nie zależą od kaprysów Kremla. Są w oczywisty sposób zabezpieczane przez nasze państwo – państwo sprawne i sprawcze, na które Polacy mogą liczyć – zaznaczył Morawiecki.

W jego ocenie, „Polska jest na końcu drogi, na którą wielu naszych unijnych partnerów dopiero teraz wkracza”. – Nie ukrywam, że czuję ulgę i zadowolenie widząc, jak ziściły się nasze długoletnie dążenia i strategiczne przewidywania – powiedział premier.

Gazociąg Baltic Pipe ma utworzyć nową drogę dostaw gazu ziemnego z Norwegii na rynki duński i polski oraz do użytkowników końcowych w krajach sąsiednich. Gazociąg będzie mógł przesyłać 10 mld m sześc. gazu ziemnego rocznie do Polski oraz 3 mld m sześc. z Polski do Danii. W drodze aukcji PGNiG zarezerwował 8,2 mld m sześc. rocznie. Jednak duński inwestor z powodu konieczności wydania nowego pozwolenia środowiskowego w sprawie odcinka lądowego Baltic Pipe w Danii, musi przesunąć termin zakończenia prac z października 2022 roku na grudzień 2022. Jest to o tyle istotne, że pierwotnym terminie dostępna będzie tylko część przepustowości gazociągu. Według BiznesAlert.pl może to być około połowa – 5 mld m sześciennych.

Inwestorami są operatorzy przesyłowi: duński Energinet i polski Gaz-System. Według planów ma zacząć działać 1 października 2022 r.

Źródła: PAP/BiznesAlert.pl

REKLAMA