Finlandia już dziś ogłosi zamiar wstąpienia do NATO? Moskwa wielokrotnie ich przed tym ostrzegała

Flagi NATO i Finlandii. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flagi NATO i Finlandii. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Oczekuje się, że Finlandia ogłosi w czwartek zamiar wstąpienia do NATO, a Szwecja prawdopodobnie wkrótce po niej – powiedzieli dyplomaci i urzędnicy. To efekt zmiany kształtu europejskiego bezpieczeństwa po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Przypomnijmy, że na początku maja skandynawskie media podawały, iż decyzja w sprawie wejścia Finlandii oraz Szwecji do NATO zapadnie w połowie maja.


Czytaj więcej: Dzięki Putinowi NATO się powiększy? Szwecja i Finlandia przed decyzją ws. przystąpienia do paktu

REKLAMA

W wywiadzie dla fińskiego dziennika „Ilta Sanomat” prezydent Finlandii Sauli Niinisto ujawnił, że swoją decyzję w sprawie wejścia kraju do NATO ogłosi 12 maja.

Dzień później, czyli wcześniej niż zapowiadano, ma zostać opublikowany raport szwedzkiego rządu w sprawie strategii bezpieczeństwa, w tym stosunku do członkostwa w Sojuszu.

Natomiast 14 maja swoją opinię po nadzwyczajnej naradzie Fińskiej Partii Socjaldemokratycznej (SDP) wyrazi premier Finlandii Sanna Marin.

Tego samo dnia ministrowie spraw zagranicznych Finlandii i Szwecji wezmą udział w spotkaniu państw NATO w Berlinie.

Szybko uzyskają członkostwo?

Sojusznicy NATO oczekują, że Finlandia i Szwecja szybko uzyskają członkostwo – powiedziało Reutersowi pięciu dyplomatów i urzędników. Ma to otworzyć drogę do zwiększenia obecności wojsk w regionie nordyckim podczas rocznego okresu ratyfikacji.

W NATO jest już kilka państw regionu, takich jak Dania i Norwegia, ale też trzy kraje bałtyckie (Łotwa, Litwa, Estonia).

Ostrzeżenie Moskwy

Nie wiadomo jednak jak w przypadku dołączenia Finlandii i Szwecji zachowałaby się Rosja, która twierdzi, że rozszerzenie NATO stanowi bezpośrednie zagrożenie dla jej bezpieczeństwa.

Moskwa wielokrotnie ostrzegała Finlandię i Szwecję przed przystąpieniem do NATO, grożąc „poważnymi konsekwencjami militarnymi i politycznymi”.

Prezydent Finlandii Sauli Niinisto zapytany w środę, czy jego kraj sprowokuje Rosję, wstępując do NATO, odpowiedział, że winę za to poniesie Putin.


Zobacz także: Fiński prezydent Sauli Niinisto o wejściu do NATO: „Cel jest jasny”


Źródło: Reuters/PAP

REKLAMA