To już oficjalne. Rząd Finlandii aplikuje do NATO. Wiosek trafił do parlamentu. W poniedziałek głosowanie

Flagi NATO i Finlandii. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
Flagi NATO i Finlandii. Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA

Rząd Finlandii rozpoczął oficjalną procedurę złożenia wniosku o członkostwo kraju w Sojuszu Północnoatlantyckim. Rząd skierował wniosek w tej sprawie do parlamentu.

Fiński parlament (Eduskunta) ma przystąpić do rozpatrzenia stanowiska rządu ws. wejścia do NATO w poniedziałek.

Bezpieczeństwo nie jest grą o sumie zerowej. Kiedy Finlandia maksymalizuje swoje bezpieczeństwo, nie umniejsza tego nikomu” – powiedział prezydent Sauli Niinisto, w związku z ogłoszeniem stanowiska rządu, podkreślając, że to historyczny dzień dla Finlandii.

REKLAMA

Przyznał również, że w tej sprawie potrzeba jeszcze głosu parlamentu. „Jest ważne, aby wszyscy deputowani byli świadomi łączących się z procesem członkowskim niepewności, korzyści i wad”. – dodał.

Również premier Sanna Marin przyznała, że kiedy parlament przychyli się do stanowiska, to „decyzja będzie mieć mocne podparcie”.

Według doniesień fińskiej prasy, z ankiet przeprowadzonych wśród posłów wynika, że około 160 z nich na 200 zasiadających w zgromadzeniu wyraźnie opowiada się już za członkostwem kraju w NATO.

„Najważniejsze jest dla nas bezpieczeństwo Finlandii, ale jako członek NATO, Finlandia będzie też ponosić odpowiedzialność za bezpieczeństwo całego Sojuszu.” – zaznaczyła premier. Według szefowej fińskiego rządu, „decyzja wzmacnia północną część Europy i stwarza nowe możliwości także dla współpracy nordyckiej”. „Wzmacnia też Unię Europejską, której głos może stać się silniejszy w NATO.” – podkreśliła.

W Szwecji oficjalne stanowisko władz ws. wejścia do NATO jest oczekiwane na początku tygodnia. Prezydent Finlandii Sauli Niinisto w tym czasie złoży wizytę w Sztokholmie i spotka się królem Karolem XVI Gustawem. „Sprawa Szwecji dotyczy też nas” – przyznał prezydent Niinisto

W obu krajach od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę, nastąpił zwrot w podejściu do NATO, a przystapinie do Sojusz popiera – według aktualnych sondaży – większość obywateli, nawet 60-70 proc. (wcześniej jedynie co czwarty lub co trzeci).

Andrzej Duda: „Jeśli Finlandia nie chce wojny, to musi dołączyć do NATO”

(PAP)

REKLAMA