Szwecja. Pierwsze zakażenie MAŁPIĄ OSPĄ

Małpa, laboratorium Źródło: Pixabay, collage
Małpa, laboratorium Źródło: Pixabay, collage
REKLAMA
U osoby mieszkającej w regionie Sztokholm potwierdzono pierwszy w Szwecji przypadek zakażenia wirusem małpiej ospy – poinformowały w czwartek szwedzkie władze zdrowotne.

Jak podkreśliła Klara Sonden z Urzędu Zdrowia Publicznego, „zakażona osoba nie jest poważnie chora, ale przebywa pod opieką lekarską”.

Nie wiadomo, gdzie doszło do transmisji wirusa, trwa w tej sprawie dochodzenie.

REKLAMA

Urząd zapowiedział złożenie wniosku do rządu o zakwalifikowanie małpiej ospy jako choroby „niebezpiecznej dla społeczeństwa”. Ma to umożliwić wprowadzenie obowiązku zgłaszania zachorowań oraz izolacji.

Małpia ospa jest bardzo rzadką chorobą zakaźną odzwierzęcą, endemiczną na kontynencie afrykańskim, gdzie niektóre gryzonie przenoszą je na małpy, a te na ludzi.

Wirus nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi, a do zakażenia najczęściej dochodzi poprzez bliski kontakt z chorą osobą, jej płynami ustrojowymi, w tym śliną.

W czwartek alert sanitarny ogłoszono w Madrycie po potwierdzeniu siedmiu przypadków ospy małpiej u młodych homoseksualnych mężczyzn.

Pisaliśmy o tym szerzej: Małpia ospa atakuje w Europie. W Wielkiej Brytanii dotyka… homo i biseksualistów

Według Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) wiosną tego roku zgłoszono podobne infekcje w Wielkiej Brytanii oraz Portugalii.

Małpia ospa atakuje w Europie. W Wielkiej Brytanii dotyka… homo i biseksualistów

Źródło: PAP

REKLAMA