Sławomir Mentzen. / foto: screen YouTube: Sławomir Mentzen
Sławomir Mentzen. / foto: screen YouTube: Sławomir Mentzen
REKLAMA
Sławomir Mentzen nie zostawia suchej nitki na Tomaszu Terlikowskim za jego twierdzenia o słuszności gwarantowanego dochodu podstawowego, czyli rozdawania pieniędzy za nic.

W Polsce eksperyment z z dochodem bezwarunkowym ma przeprowadzić Stowarzyszenie Warmińsko-Mazurskich Gmin Pogranicza.

Słowo „eksperyment” można tu traktować dosłownie, bo sami pomysłodawcy otwarcie mówią, że chcą dopiero sprawdzić, jak taki program wpłynie na zachowanie Polaków.

REKLAMA

Programem objętych ma być od 5 do 31 tys. osób z warmińskich i mazurskich gmin: Barciany, Bartoszyce (gmina wiejska), Braniewo (gmina wiejska), Budry, Dubeninki, Górowo Iławeckie, Lelkowo, Sępopol i Srokowo.

Eksperyment ma trwać dwa lata, a zakwalifikowani do niego Polacy otrzymywaliby po 1300 zł miesięcznie. Tak po prostu, za nic.

CZYTAJ WIĘCEJ: Bezwarunkowy dochód podstawowy w Polsce. Socjalistyczny eksperyment na Warmii i Mazurach potrwa 2 lata

Żeby coś komuś dać trzeba najpierw zabrać, innej opcji nie ma, gdyż rząd posiada tylko te pieniądze, które wcześniej zabierze w podatkach. Wprowadzenie dochodu gwarantowanego nie sprawi, że ktokolwiek chętniej ruszy poszukiwać pracy, o czym przekonano się już w kilku państwach.

Efektem będzie to, że w celu pozyskania takich ogromnych pieniędzy, trzeba będzie podnieść podatki oraz zatrudnić dodatkowych urzędników, którzy je pobiorą i rozdystrybuują. Co gorsza rząd poprzez taką decyzję likwiduje związek przyczynowo-skutkowy między pracą a bogactwem i uczy ludzi, że nie trzeba nic robić, żeby mieć.

Mimo to pomysł zyskuje w Polsce wielu zwolenników. O ile w przypadku wyznawców lewicowych idei to nie dziwi, o tyle w przypadku uważających się za prawicowych czy katolickich publicystów, budzi już to duży niesmak. A bezwarunkowy dochód podstawowy pochwalił właśnie Tomasz Terlikowski.

„Program dochodu gwarantowanego w północnych gminach, leżących przy granicy z Rosją to dobra informacja. Programy takie ożywiają gospodarczo biedniejsze wspólnoty, zmniejszają przestrzenie ubóstwa, wzmacniają pozycję pracownika na rynku pracy, wspomagają bezpieczeństwa soc.” – skomentował Tomasz Terlikowski.

Twierdzenia „prawicowego” publicysty skomentował doktor ekonomii Sławomir Mentzen.

„Ożywia gospodarczo, zmniejsza ubóstwo, wzmacnia pozycję pracownika i wspomaga bezpieczeństwo socjalne raczej co innego. Praca, nauka i przedsiębiorczość. A nie uzależnianie ludzi od państwowych pieniędzy, prowadzące do systemowego generowania wielopokoleniowej biedy” – tłumaczy polityk Konfederacji.

„Jest jedna korzyść z obecnej inflacji. Pochowali się gdzieś wariaci od MMT i twierdzenia, że można bezpiecznie drukować pieniądze i zadłużać się bez końca. Niestety dalej słychać wariatów od gwarantowanego dochodu podstawowego. Z tymi będziemy się męczyć jeszcze wiele lat” – dodaje Mentzen.

Mentzen kpi z Morawieckiego! Postawił premierowi „dobrodziejowi” pomnik [VIDEO]

 

REKLAMA