Atak na polski konsulat w Hamburgu. Policja zabezpieczyła nagrania

Konsulat Generalny RP w Hamburgu oblany farbą w kolorach rosyjskiej flagi/Fot. PAP
Konsulat Generalny RP w Hamburgu oblany farbą w kolorach rosyjskiej flagi/Fot. PAP
REKLAMA
W nocy z 20 na 21 maja 2022 roku doszło do ataku na polski konsulat generalny w Hamburgu. Budynek został obrzucony kamieniami oraz farbą w kolorach rosyjskiej flagi. Doniesienia niemieckich mediów potwierdziły biuro rzecznika prasowego MSZ i polska ambasada w RFN. Niemiecka policja zabezpieczyła już nagranie z monitoringu, na którym zarejestrowano incydent.

Jak już wcześniej pisaliśmy, w nocy z piątku na sobotę doszło do ataku na Konsulat Generalny RP w Hamburgu. Budynek został obrzucony farbą w kolorach rosyjskiej flagi, a niektóre szyby w oknach wybite kamieniami. W pobliżu podpalono też opony.


CZYTAJ WIĘCEJ:

REKLAMA

Do zdarzenia doszło ok. godz. 2 w nocy. Grupa sprawców oblała ściany polskiego konsulatu niebieską i czerwoną farbą.

Podczas zdarzenia nikt nie ucierpiał – w polskim konsulacie o tej porze przebywał tylko stróż. Jednak do pokoju, w którym nocował, także wpadł jeden z rzuconych przez sprawców kamieni.

Niemiecka policja poszukuje sprawców i świadków zdarzenia. Funkcjonariusze mają nagranie z monitoringu, na którym widać moment dewastacji. Zabezpieczyli także inne ślady.

Wcześniej policja zatrzymała trzy osoby, jednak po przesłuchaniu zostali zwolnieni bez postawienia zarzutów. Według mundurowych sprawcy uciekli z Hamburga.

Policja poinformowała też, że w internecie miało ukazać się anonimowe oświadczenie. Nie podano jednak jego treści. Według śledczych, zdarzenie niewątpliwie miało być motywowane politycznie. Za incydentem mają stać zwolennicy rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Według informacji reporterki RMF FM, powołującej się na źródła w polskiej ambasadzie w Berlinie, elewacja polskiego konsulatu ma zostać odmalowana jeszcze w poniedziałek. Trwa także sprzątanie i szacowanie strat.

Źródła: RMF/NCzas

REKLAMA