Jacek Sasin. Foto: PAP
Jacek Sasin. Foto: PAP
REKLAMA
Wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin wziął udział w Światowym Forum Ekonomicznym. Oto, co próbował oficjalnie „załatwić” dla Polski.

Według relacji samego Sasina, wziął on udział w kilku spotkaniach dotyczących m.in. transformacji energetycznej, czy dużych inwestycji, które mogłyby w naszym kraju zaistnieć.

W tym celu spotkał się z ważnymi ludźmi z Citibanku oraz Google Cloud. Porobił sobie zdjęcia Jayem Collinsem oraz Adaire Fox-Martin, którzy tytułują się odpowiednio jako wiceprezes ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej z Citibank oraz President of Google Cloud International.

REKLAMA

Sasin wyraził przekonanie, że toczące się w Davos rozmowy przyniosą taki efekt, że „pokażemy naszym zagranicznym partnerom, że Polska jest tym miejscem w którym warto inwestować, że to przyszłościowe, bezpieczne inwestycje. A my dla Polski pozyskamy nie tylko nowe miejsca pracy, ale też rozwój technologiczny. Staniemy się gospodarką nowoczesną, innowacyjną”.

Jak poinformował, „Citibank jest zainteresowany udziałem kapitałowym w transformacji energetycznej w Polsce”.

Omówiliśmy warunki – tutaj przede wszystkim z naciskiem – na stworzenie takiego bardzo konkretnego planu inwestycyjnego, jeśli chodzi o transformację energetyczną – powiedział.

Państwowy plan inwestycji

Wicepremier zaznaczył, że Polska ma takie plany inwestycyjne i one są realizowane przez poszczególne spółki.

Ale tutaj zostało sformułowane takie oczekiwanie, żeby to był taki państwowy, krajowy plan inwestycji energetycznych. I rzeczywiście skupimy się w tej chwili w najbliższym czasie, żeby taki plan stworzyć. Mam deklarację ze strony wiceprezesa banku, że City chce uczestniczyć również w tworzeniu tego planu – powiedział Sasin.

Jak dodał, „to jest ogromne przedsięwzięcie, chyba nie mające precedensów w historii Polski”.

Ogromny plan inwestycyjny. Poważnie się do tego zabieramy. Myślę, że tutaj będziemy mogli pozyskać również poważnych partnerów finansowych do tego, żeby ten plan zrealizować – podkreślił.

Transformacja energetyczna

Sasin zauważył, że transformacja energetyczna jest dla nas kluczowa w kontekście tego co dzieje się na Ukrainie oraz odchodzenia od rosyjskich surowców. „Bez wsparcia zewnętrznego Polska nie jest w stanie skutecznie tej transformacji przeprowadzić” – przyznał.

Pytany czy podczas rozmów pojawiają się wątki ukraińskie, Sasin potwierdził.

Szczególnie pytania ze strony przedstawicieli wielkich firm światowych dotyczą kwestii uchodźców, jak poradziliśmy sobie z przyjęciem tak wielkiej grupy uchodźców. Padają też bardzo konkretne deklaracje wsparcia Polski ze strony światowego biznesu – mówił.

REKLAMA