Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pexels
REKLAMA
Jak poinformowało w czwartek hiszpańskie ministerstwo zdrowia, kraj ten rozpocznie szczepienia osób, które miały bliski kontakt z osobami, u których potwierdzono przypadek zakażenia małpią ospą.

Ze względu na niewielką liczbę szczepionek, zaszczepić się mogą jedynie osoby, które miały bliski kontakt z chorymi lub są w dużym stopniu narażone na ryzyko poważnego zachorowania – dodało ministerstwo w oświadczeniu.

Około 200 szczepionek Imvanex firmy Bavarian Nordic dotarło do Hiszpanii w poniedziałek, a rząd czeka na zakup kolejnych w ramach unijnego programu zakupu szczepionek.

REKLAMA

W Hiszpanii, od 19 maja, ponad 242 osoby uzyskały pozytywny wynik testu na obecność wirusa. W czwartek liczba zakażeń wzrosła o dziewięć.

Film dokumentalny o dramatycznych wydarzeniach w Jedwabnem

Ponad tysiąc przypadków

W środę, 8 czerwca, szef Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus oświadczył, że ponad tysiąc przypadków zakażenia małpią ospą wykryto poza afrykańskimi krajami endemicznymi.

Tedros podkreślił, że nie stwierdzono jeszcze ani jednego przypadku śmiertelnego. Dodał, że zadomowienie się małpiej ospy w nieendemicznych krajach jest realne, ale w tym momencie można temu zapobiec, chociaż w niektórych miejscach zakażenia wykazywały oznaki transmisji społecznej.

To niefortunne odzwierciedlenie świata, w którym żyjemy. Społeczność międzynarodowa dopiero teraz zwraca uwagę na małpią ospę, ponieważ pojawiła się ona w krajach o wysokich dochodach – mówił Tedros.

Szef WHO podkreślił również, że społeczności żyjące w krajach, w których małpia ospa jest endemiczna, „zasługują na taką samą uwagę, taką samą opiekę i taki sam dostęp do narzędzi chroniących” przed tą chorobą.

Główny sposób rozprzestrzeniania

Rosamund Lewis, ekspertka techniczna WHO ds. małpiej ospy, powiedziała, że „bliski kontakt interpersonalny” był głównym sposobem rozprzestrzeniania się małpiej ospy i zaznaczyła, że pracownicy służby zdrowia, opiekujący się pacjentami zakażonymi tym wirusem, powinni nosić maseczki.

Według WHO małpia ospa występuje głównie wśród mężczyzn uprawiających seks z mężczyznami, chociaż odnotowano także przypadki zakażeń u kobiet.

Małpia ospa – czym jest?

Małpia ospa to rzadka odzwierzęca łagodna choroba wirusowa, występująca endemicznie w krajach afrykańskich: Kamerunie, Republice Środkowoafrykańskiej, Demokratycznej Republice Konga i Nigerii. Wśród symptomów zakażenia wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według WHO – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Źródło: Reuters/PAP

REKLAMA