We wtorek po posiedzeniu rządu zostanie przedstawiony pakiet wsparcia, który m.in. skróci łańcuchy dostaw węgla – przypomniała w poniedziałek wiceminister rozwoju Olga Semeniuk.
Wiceszefowa resortu rozwoju, pytana w poniedziałek w Polskim Radiu 24 o działania mające na celu „wyeliminowanie pośredników” w handlu węglem, wskazała: „Jutro po Radzie Ministrów zostanie przedstawiony przez rząd pakiet wsparcia, który z jednej strony nie będzie podbijał inflacji, a z drugiej strony skróci łańcuchy dostaw”.
Wskazała, że taki pakiet „będzie przedstawiać minister klimatu Anna Moskowa”.
Jak dodała, kluczowe będzie „wyłączenie” pośredników w handlu węglem, „którzy zarabiają gigantyczne marże na cenach węgla, i logistyka, która będzie rozproszona równomiernie w poszczególnych regionach Polski jest bardzo ważna, duży nacisk na to kładziemy”.
Semeniuk zwróciła uwagę, że „strach napędza popyt na dany produkt czy usługę”, co sprawia, że „pompujemy i dotujemy pośredników”.
– Chcemy spuścić te ceny (węgla – PAP) do cen, które były przed tym okresem 3000 zł za tonę, czyli tutaj mówimy o ok. 1000 zł – zapowiedziała. Według Semeniuk nie powinno się jednak wprowadzać w żadnym obszarze gospodarczym cen maksymalnych. – Ale możemy wyhamować potencjał wzrostu tych cen poprzez skrócone łańcuchy dostaw, a jeśli to nie pomoże, to będziemy podejmowali kolejne działania dla najuboższych – wskazała wiceminister rozwoju.
Jej zdaniem ceny, jeśli chodzi o energetykę surowcową, nie spadną prawdopodobnie do czasu sprzed wojny. Dodała, że Putin przygotowywał się do niej „bardzo długo, co też kosztowało”. – Każdy obywatel, również spoza Europy, będzie musiał za tę wojnę zapłacić – powiedziała.
Pytana o Krajowy Plan Odbudowy, Semeniuk przekazała, że jednym z projektów, jakie w ramach KPO przygotowuje MRiT, jest tzw. tarcza deregulacyjna dla przedsiębiorców.
W piątek przedstawienie planu dotyczącego „zbicia cen węgla” zapowiedział rzecznik rządu Piotr Müller. – W gruncie rzeczy on polega przede wszystkim na skróceniu łańcuchów dostaw, na przejęciu przez spółki Skarbu Państwa, rozszerzeniu swojej działalności o bezpośrednią sprzedaż węgla, co umożliwi znaczącą obniżkę ceny węgla – mówił.
W obliczu tych katastrofalnych wieści pozostaje tylko przypomnieć słowa klasyka: Nie pytaj, co rząd może dla ciebie zrobić. Zapytaj, czy mógłby tego nie robić.
Źródło: PAP