Europejskie trybunały się… rozhulały. Austria, Włochy, Wielka Brytania…

TSUE - zdj. ilustracyjne
TSUE - zdj. ilustracyjne
REKLAMA
Europejskie trybunały wydały kilka jak zwykle „progresywnych” orzeczeń”. Wyroki dotyczą tym razem państw zachodniej Europy – Austrii, Włoch i Wielkiej Brytanii. W jednym przypadku chodzi o dobrze znany u nas TSUE, w dwóch innych o ETPC.

W czwartek 16 czerwca Trybunał Sprawiedliwości UE zdecydował, że cięcia zasiłków nałożone przez Austrię na imigrantów, których dzieci przebywają nie w Austrii, a w kraju ich pochodzenia, są sprzeczne z prawem europejskim.

TSUE zakwestionował w ten sposób wprowadzone przez poprzedni prawicowy rząd w latach 2017-2019 rozwiązania, które miały na celu ograniczenie dostępu do pomocy społecznej dla cudzoziemców.

REKLAMA

Trybunał uznał, że taki mechanizm stanowi „pośrednią dyskryminację ze względu na przynależność państwową”. Obecna minister ds. integracji i rodziny Susanne Raab informowała wcześniej, że Austria zarezerwowała już niezbędne kwoty na wypadek takiego wyroku i konieczności zwrotu potrąconych kwot.

Były austriacki kanclerz Sebastian Kurz miał nadzieję, że cięcia socjalu pozwolą zaoszczędzić w budżecie 114 mln euro rocznie. Nie szło tu tylko o zasiłki dla dzieci, które pozostały w kraju pochodzenia imigranta, ale też obniżki socjalu dla tych imigrantów, którzy nie opanowali wystarczająco języka niemieckiego. Tutaj jednak pomysł zastopowały już same sądy austriackie.

Z kolei Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) potępił także 16 czerwca Włochy za bierność wobec „przemocy domowej”. Kobieta złożyła kilka skarg na przemoc ze strony męża. ETPC uznał, że brak zdecydowanej interwencji, wprowadzenia środków zapobiegawczych i wydłużone postępowanie stworzyło dla niego „kontekst bezkarności”.

Siedmiu sędziów z organu sądowego Rady Europy w Strasburgu uznało więc, że Rzym naruszył art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka, który zakazuje „nieludzkiego lub poniżającego traktowania”. Trybunał nakazał Włochom zapłacić na rzecz skarżącej 10 000 euro za szkodę niemajątkową.

Trzecia decyzja też dotyczy ETPC i wstrzymania ekspulsji przez rząd brytyjski nielegalnych migrantów do Rwandy, o czym piszemy osobno. Trybunały rozpychają się coraz bardziej.

Realizowana jest wizja zawarta w komunistycznym manifeście z Ventotene, którego autor Altiero Spinelli, zachęcał do likwidacji suwerennych państw narodowych, nawet jeśli sprzeciwią się temu ich obywatele. Trybunały okazują się do tego doskonałym narzędziem.

REKLAMA