Konfederacja: „Czy premier kłamał w zeszłym roku, czy kłamie w tym roku?” [VIDEO]

Jacek Wilk, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun. Foto: PAP
Jacek Wilk, Krzysztof Bosak, Grzegorz Braun. Foto: PAP
REKLAMA
– Konfederacja nie odpuszcza tematu tak zwanego Krajowego Planu Odbudowy – powiedział podczas konferencji Konfederacji Krzysztof Bosak.

Według Bosaka KPO to „projekt przesuwający znacząco wektor integracji europejskiej w kierunku eurofederalizmu, centralizujący zarówno zaciąganie długu na poziomie Unii Europejskiej […] jak również zarządzanie sposobem wydawania środków Unii Europejskiej na nie spotykanym nigdy wcześniej poziomie”.

Czytaj więcej:  Konfederacja: „Ziobro nie jest bez winy” [VIDEO]

REKLAMA

Na wspólnej konferencji posłów Grzegorza Brauna i Krzysztofa Bosaka oraz Jacka Wilka, eksperta prawnego z partii KORWiN, konfederaci przedstawili listę swoich wątpliwości dot. KPO.

– W informacjach rządu w kwietniu i maju zeszłego roku podano, że Polsce przyznano – proszę zwrócić uwagę na kwoty – 23,9 miliarda euro w formie bezzwrotnych dotacji i 34,2 miliardy euro w formie nisko oprocentowanych pożyczek. To daje 58 miliardów euro. Z drugiej strony w Krajowym Planie Odbudowy zaakceptowanym przez rząd […] że z puli pożyczek 34 miliardy euro Polska wykorzysta tylko 12 miliardów euro, a więc o ponad 20 miliardów mniej – przekazał poseł Bosak.

– W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytanie. Skąd różnica pomiędzy kwotą 58 miliardów euro podaną w zeszłym roku, a ostatecznie zapisaną i wynegocjowaną z Komisją Europejską kwotą – 34,5 miliarda podaną w tym roku w maju i czerwcu? – pyta konfederata.

Konfederaci przypomnieli, że warszawski rząd twierdzi, że „żadnych środków nie tracimy, i że mimo wstrzymania dla nas zaliczek, na które szansa wypłaty zamknęła się w grudniu zeszłego roku, że nie jesteśmy nic do tyłu”.

– Czy premier kłamał w zeszłym roku, czy kłamie w tym roku? – dopytuje poseł Bosak.

Grzegorz Braun wtrącił w tym miejscu, że dopuszcza możliwość, iż premier mógł kłamać zarówno w zeszłym, jak i w tym roku.

– Pytanie drugie. Czy rząd zamierza wykorzystać całą możliwą do dyspozycji pulę pożyczkową? Jeśli tak, to kiedy zamierza złożyć w tej sprawie wniosek? Co w sytuacji nie wykorzystania tych środków? – pyta Krzysztof Bosak.

Konfederaci chcą się ponadto dowiedzieć, czy „jakaś część zaliczek dla Polski została potrącona”. – Jeśli tak, to prosimy o podanie szczegółów – powiedział Bosak.

Konfederacja chce też poznać „szczegółowe etapy negocjacji z Komisją Europejską od kwietnia zeszłego roku”. Szczególnie chodzi tutaj o tzw. „kamienie milowe”.

W kolejnych punktach Konfederacja domaga się m.in. szczegółowego planu wypłat w ramach KPO.

Cała konferencja:

REKLAMA