Coraz większe problemy. Koszty i niepewność duszą aktywność

Zdjęcie ilustracyjne. / foto: Pixabay
REKLAMA
Obawy co do perspektyw całej gospodarki oraz wysokie koszty to w bieżącej działalności krajowych firm dwie największe bariery, które w porównaniu z czerwcem ubiegłego roku najmocniej zyskały na znaczeniu — wynika z badań Głównego Urzędu Statystycznego.

W nich, jak podaje „Dziennik Gazeta Prawna”, znajdują odbicie problemy trapiące całą gospodarkę: wysoka inflacja, szybko rosnące stopy procentowe, słaby złoty, ale też pogarszające się perspektywy światowej gospodarki oraz to, że Polska jest w bezpośrednim sąsiedztwie wojny Rosji z Ukrainą.

„W ostatnich miesiącach w przemyśle narasta problem popytu na krajowym rynku. Inne branże się na to nie skarżą. Mają za to swoje własne problemy. Jak koszty materiałów, na które narzeka więcej niż trzy czwarte przedstawicieli branży budowlanej. W handlu wciąż dość nisko na liście barier są wysokie odsetki bankowe — ale o ile przed rokiem skarżyła się na to mniej niż co dziesiąta firma, o tyle obecnie już niemal co czwarta” – zauważa „DGP”.

REKLAMA

„Z badania koniunktury wynika, że odsetek firm zapowiadających podnoszenie cen nie rośnie, ale pozostaje na bardzo wysokim poziomie. W przemyśle sytuacji takiej jak w tym roku nie było nigdy (porównywalne dane są dostępne od 2000 r.), w budownictwie i handlu od czasów boomu z 2008 r. W tej ostatniej branży podwyżki cen najczęściej są zapowiadane przez detalistów działających na rynku żywności oraz wśród dystrybutorów sprzętu gospodarstwa domowego” – informuje gazeta.

Według niej, dla wielu firm barierą są wysokie koszty zatrudnienia.

„To jeden z powodów niechęci do zwiększania liczby pracowników, który zgłaszają wszystkie działy gospodarki. W przetwórstwie ograniczanie liczby etatów zapowiadają zwłaszcza niewielkie firmy, a biorąc pod uwagę przeznaczenie wyrobów — wytwórcy trwałych dóbr konsumpcyjnych. W usługach m.in. media elektroniczne. Nadal więcej jest zapowiedzi zwolnień niż powiększania zatrudnienia w branży finansowej, ale i tak sytuacja jest tam najlepsza od końca 2019 r. Można to wiązać z podwyżkami stóp procentowych. Najbardziej skore do zwiększania zatrudnienia są firmy informatyczne, do których w ostatnich miesiącach dołączyła branża turystyczna” – czytamy w dzienniku.

REKLAMA