Sommer MOCNO o unii polsko-ukraińskiej: Tworzenie takiej unii jest złamaniem linii Ribbentrop-Mołotow

Tomasz Sommer.
Tomasz Sommer. (Zdj. PAP/Radek Pietruszka)
REKLAMA

Redaktor naczelny portalu nczas.com, Tomasz Sommer, był gościem telewizji wRealu24. Tam mówił m.in. o koncepcji unii polsko-ukraińskiej oraz opuszczeniu Unii Europejskiej przez Polskę.

Ja zawsze staram się rozumować racjonalnie, ważyć za i przeciw, zastanawiać się w czyim interesie jest dana sprawa, a w czyim interesie ta sprawa nie jest – powiedział Sommer.

REKLAMA

Unia polsko-ukraińska

Redaktor naczelny nczas.com odpowiedział na postawione przez siebie pytanie „w czyim interesie na pewno unia Polsko-Ukraińska nie jest?”.


Zobacz także: Michalkiewicz vs. Sommer. OSTRE starcie ws. unii polsko-ukraińskiej [VIDEO]


Na pewno nie jest to w interesie Rosji. Na pewno nie jest to w interesie Niemiec. Skoro nie jest to w interesie Niemiec, i nie jest to w interesie Rosji, bo mamy teraz taką sytuację pewnego antagonizmu pomiędzy różnymi bytami w Europie środkowo-wschodniej, to można dojść do przekonania, że jest to w interesie Polski z kolei, skoro te interesy są antagonistyczne – powiedział.

Zaznaczył przy okazji, iż „unia to jest takie określenie, które jest bardzo wieloznaczne w tym przypadku”. – To przecież nie będzie nic na wzór Unii Europejskiej, raczej wyobrażam to sobie, że może zaistnieć coś w rodzaju Unii w Krewie – podkreślił.

Niemcy i Rosja z grubsza się zgodziły, przy różnych okazjach, na utrzymanie podziału Europy środkowej z grubsza wzdłuż linii Ribbentrop-Mołotow i ta linia jest do dziś trzymana i tworzenie takiej Unii jest złamaniem tej linii – zaznaczył.

Jest to oczywiście korzystne dla Polski. Moim zdaniem jest też korzystne dla Ukrainy, natomiast jest niekorzystne dla Rosji, jest niekorzystne dla Niemiec, stąd przedstawiciele stronnictw, które są uzależnione zarówno od Niemiec, jak i od Rosji, bardzo ostro występują przeciwko takim koncepcjom – dodał.


Więcej na temat unii polsko-ukraińskiej możecie przeczytać w numerze 25-26 (2022) „Najwyższego Czasu!”, który można nabyć TUTAJ.


Wyjście Polski z UE

Ja uważam, że Polska powinna wyjść z Unii Europejskiej, ale oczywiście wychodzenie z Unii Europejskiej w pojedynkę jest o tyle niebezpieczne, że rzeczywiście Polska stanie się w momencie takiego wyjścia krajem wyjątkowym – powiedział Sommer.

Jak zaznaczył pojedynczy kraj może „natychmiast paść ofiarą różnego rodzaju nacisków, blokad itd.”. – Jeżeli natomiast udało się w szerszym gronie dokonać pewnego rodzaju oddzielenia od tych wariactw, które mamy w Unii Europejskiej, to prawdopodobnie byłoby to i łatwiejsze i przyniosło lepszy efekt – dodał.

A tak się złożyło, że największym krajem, który ma ponad 600 tys. km² powierzchni i około 40 mln ludzi (…) jest Ukraina – podkreślił Sommer.

Sommer odpowiada Korwin-Mikkemu: „Niestety to nieprawda”

REKLAMA